Powiat Stalowowolski oczami artystów

Pod takim tytułem zorganizowaliśmy plener malarski, w którym wzięło udział kilkunastu utalentowanych artystów. Prace będące jego efektem można oglądać podczas wystawy w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.

Czytaj całość

Przed nami V Forum Pszczelarskie

21 września 2018 roku w stalowowolskiej siedzibie Politechniki Rzeszowskiej, odbędzie się Forum Pszczelarskie pn. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Będzie to już 5. edycja tej organizowanej przez Powiat Stalowowolski imprezy.

Czytaj całość

XIX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego

19 sierpnia 2018 roku w Pysznicy odbyły się XIX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego. Zapraszamy do relacji ze święta plonów.

Czytaj całość

Seniorze, masz prawo powiedzieć „nie”

Małgorzata Cieloch – dyrektor biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwiedziła Stalową Wolę, gdzie ostrzegała mieszkańców przed zawieraniem niebezpiecznych transakcji. Podpowiadała również, jak odstąpić od niekorzystnych umów.

Czytaj całość

Powiat przebuduje most w Jastkowicach

Powiat Stalowowolski zrealizuje kolejną dużą inwestycję drogową. Tym razem przyszedł czas na przebudowę mostu na rzece Bukowa w miejscowości Jastkowice (gmina Pysznica).

Czytaj całość

Przed nami V Forum Pszczelarskie

21 września 2018 roku w stalowowolskiej siedzibie Politechniki Rzeszowskiej, odbędzie się Forum Pszczelarskie pn. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Będzie to już 5. edycja tej organizowanej przez Powiat Stalowowolski imprezy.

Wydarzenie ma charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się ochroną pszczół. Wśród prowadzących będą min. pracownicy: Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu. – Dzięki poruszanej podczas konferencji tematyce dotyczącej szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół, Forum Pszczelarskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na przestrzeni zaledwie 4 lat, stało się dużym wydarzeniem o charakterze ponadregionalnym, w którym cyklicznie uczestniczy 300 zainteresowanych z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz małopolskiego - mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Podobnie jak w latach poprzednich, w programie konferencji znalazły się bardzo wartościowe dla hodowców pszczół, a także przedstawicieli instytucji weterynaryjnych wykłady. Z prelekcjami wystąpią m.in. naukowcy reprezentujący środowisko akademickie, jak i specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Tradycyjnie już, integralną częścią Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje” będzie towarzysząca konferencji wystawa sprzętu pszczelarskiego i preparatów weterynaryjnych (Wydział Mechaniczno – Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej). O ile część konferencyjna oraz wspomniana wystawa będą adresowane głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący V Forum Pszczelarskiemu kiermasz, powinien zainteresować już wszystkich mieszkańców. - Kiermasz to znakomita okazja aby odwiedzić stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele. Kiermasz będzie odbywał się jednocześnie z forum, ale nie w budynku Politechniki Rzeszowskiej, a w położonej w centrum Stalowej Woli Miejskiej Bibliotece Publicznej, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do wydarzenia – tłumaczy Grzegorz Janiec, Naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację V Forum Pszczelarskiego. Kiermasz będzie odbywał się w godzinach 10:00 – 17:00.

Zapisy na V Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje” prowadzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli w osobach: Hubert Karwan – tel. (015) 643-36-03, e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Grzegorz Janiec – tel. (015) 643-36-50, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.

Organizatorem wydarzenia jest Powiat Stalowowolski we współpracy z: Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli, Podkarpackim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, Radą Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Przemyślu, a także Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Poniżej szczegółowy program V Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”:

8 15

 

9 00

 

Rejestracja uczestników

 

Otwarcie Konferencji

 

9 30

 

Właściwości lecznicze miodów pszczelich

– wykładowca – prof. dr hab. n. farm. Bogdan Kędzia – Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

10 30

 

 

 

1115

Optymalizacja skuteczności zabiegów przeciw warrozowych przy użyciu zarejestrowanych leczniczych preparatów weterynaryjnych

– wykładowca – dr hab. Krystyna Pohorecka – prof. nadzwyczajny Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, Kierownik Zakładu Chorób Pszczół

 

Przerwa na kawę

 

1140

 

 

 

Bioróżnorodność pożytków pszczelich – być albo nie być dla pszczół i pszczelarza

wykładowca – dr hab. Zbigniew Kołtowski – prof. nadzwyczajny Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, kier. Zespołu Botaniki Pszczelarskiej Pracowni Zapylania Roślin, Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego

 

1230

 

 

Wykrywanie i diagnozowanie zgnilca amerykańskiego pszczół – zagadnienie odporności

 – wykładowca – dr hab. Paweł Chorbiński – prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych

 

1315

 

Przerwa na kawę

 

1340

 

 

Jakość wosku pszczelego znajdującego się na krajowym rynku

- wykładowca – dr Ewa Waś – Instytut Ogrodnictwa, Zakład Pszczelnictwa w Puławach, Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich

 

1420

 

Zdrowotność pszczół w kontekście stosowania środków ochrony roślin

- wykładowca – dr Jerzy Próchnicki – Dyrektor Działu Rozwoju i Rejestracji Firmy Bayer Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

1450

 

1515

Dyskusja i podsumowanie V Forum pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”

 

Poczęstunek. Zakończenie

 

 

Radni Rady Powiatu Stalowowolskiego 2014 - 2018