Ministrowie otworzyli nowy blok operacyjny

Nowoczesny blok operacyjny, pracownia endoskopowa oraz centralna sterylizatornia powstały w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. To inwestycja opiewająca na kwotę ponad 25 mln zł.   

Czytaj całość

To nasza wspólna praca

Zarząd Powiatu Stalowowolskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2018 rok podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego.

Czytaj całość

Wielka, błękitna rzeka rowerzystów płynęła niczym San

2. Podkarpacki Rajd Rowerowy Green Velo za nami. Liczący 250 rowerzystów długi, błękitny peleton przypominał chwilami rzekę San, płynącą spokojnie wśród zieleni.

Czytaj całość

Premier na zalanych terenach w Powiecie Stalowowolskim

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w dniu 24 maja teren dotkniętej powodzią gminy Bojanów. We wsi Ruda spotkał się z mieszkańcami oraz walczącymi z wodą strażakami.

Czytaj całość

Ministrowie otworzyli nowy blok operacyjny

Uroczyste otwarcie bloku odbyło się 10 lipca w obecności m.in. Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, posła Rafała Webera - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marcina Warchoła - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Piotra Pilcha - Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego.

Edward Surmacz, dyrektor Szpitala przypomniał historię powstania Bloku Operacyjnego,  decyzja o jego budowie została podjęta w 2002 roku. Teraz udało się ją sfinalizować.  – Już nie będziemy mówić stary Blok Operacyjny, tylko nowy Blok Operacyjny. Nasz staruszek skończył 63 lata. Jestem szczęśliwym człowiekiem, że udało nam się ten etap prac zrealizować – mówił dyrektor. 

Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski podkreślał, że otwarcie nowego Bloku Operacyjnego jest bardzo ważnym wydarzaniem nie tylko dla szpitala, ale także dla mieszkańców miasta i powiatu, którzy będą korzystać z tej inwestycji. Podkreślał, że o jej wykonaniu myślano od dawna, ale dopiero teraz udało się to zrealizować. – Od kilku lat stary Blok Operacyjny był już tylko warunkowo dopuszczany do użytku, ponieważ nie spełniał dzisiejszych standardów. Dlatego jestem bardzo zadowolony z tego, że dziś możemy otworzyć tak znaczącą, historyczną  inwestycję dla naszego powiatu, nie tylko z uwagi na koszt jej wykonania, ale także na jej ważność. A blok operacyjny jest sercem całego szpitala – podkreślał starosta stalowowolski.

Zaznaczał, że decyzja o budowie Bloku Operacyjnego była bardzo trudna, gdyż w budżecie Powiatu Stalowowolskiego nie było takich pieniędzy. - Dzięki wspólnemu działaniu Rady i Zarządu Powiatu Stalowowolskiego mogliśmy tę inwestycję zrealizować. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, za dofinansowanie naszej inwestycji w kwocie 10 mln zł. Ta inwestycja będzie długo i dobrze służyć mieszkańcom naszego powiatu – mówił.  

Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia zauważał, że nowoczesny blok operacyjny jest niezwykle istotną i niezwykle ważną inwestycją zarówno dla pacjentów, jak i pracowników. – Nowy blok operacyjny to szansa dla mieszkańców miasta i regionu na to, by być operowanym bezpiecznie, skutecznie i w bardzo dobrych warunkach - mówił. Podkreślał, że klimatyzowane sale operacyjne, dobre warunki do pracy sprawiają, że jest popełnianych mniej błędów lekarskich, pielęgniarskich.  

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, zwrócił uwagę na to, że to już kolejna inwestycja finalizowana w stalowowolskim szpitalu. – Cieszę się i jestem dumny z tego, że otwieramy kolejny ważny projekt, kto wie czy nie najważniejszy. Obok lądowiska dla śmigłowców, to bardzo ważna inwestycja – mówił Jerzy Kwieciński.

Nowy blok operacyjny poświęcił ks. kan. Jan Folcik, wicedziekan Dekanatu Stalowa Wola.

Zadanie było realizowane w ramach projektu „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”.

Inwestycja ta została zrealizowana od podstaw na całej powierzchni drugiego piętra Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego – 6-kondygnacyjnego budynku o powierzchni ponad 10 000 metrów kwadratowych, który został wzniesiony w 2006 roku. Budowa nowego Bloku Operacyjnego obejmowała kompleksowe roboty budowalne – wybudowanie nowych pomieszczeń, montaż instalacji, prace wykończeniowe, wymianę istniejącej, przestarzałej aparatury i sprzętu medycznego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz doposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną.

Powstał kompleksowo wyposażony blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej – gastroskopii, kolonoskopii oraz sali przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG.

Na części parteru pawilonu powstała nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią jest połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziału dróg „czystych” od „brudnych”.

Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2 390 m2.

W salach Bloku Operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne,  laryngologiczne, ginekologiczne.

Dzięki tej inwestycji znacznie polepszą się warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, a ponadto będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów. 

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 24 mln 723 tys. zł, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniosło 9 mln 939 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 14 mln 783 tys. zł zapewnił decyzją Rady Powiatu Stalowowolskiego samorząd powiatowy. Ponadto poza projektem, niezbędne dla funkcjonalności całej inwestycji, dofinansowanie Szpitala wyniosło ok . 1 mln zł.

W uroczystym otwarciu nowego Bloku Operacyjnego, oprócz wspomnianych wyżej gości, wzięli również udział m.in. :

Kamila Piech - radna Województwa Podkarpackiego,  Marcin Zaborniak, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Robert Bugaj Dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie, konsultanci wojewódzcy, Ryszard Andres - przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego, członkowie Zarządu Powiatu Stalowowolskiego, radni Powiatu Stalowowolskiego, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wójtowie gmin powiatu stalowowolskiego, wykonawcy, komendanci powiatowi, kierownicy jednostek, dyrektorzy szpitali z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego,  pracownicy stalowowolskiego szpitala.

Radni Rady Powiatu Stalowowolskiego 2018 - 2023