Nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii coraz bliżej

W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli uwijają się nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale i budowlańcy. Mocno zaawansowana jest budowa nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a na dwóch innych oddziałach zakończono przebudowę łazienek.

Czytaj całość

Nowy sprzęt na okulistyce

Badania OCT oka – to nowoczesna metoda diagnostyki, stosowana na Oddziale Okulistycznym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Zakup niezbędnego sprzętu sfinansował Powiat Stalowowolski. Umożliwi to rozpoczęcie w Stalowej Woli terapii chorych na AMD.

Czytaj całość

Przed nami bardzo dobry rok pod kątem inwestycji

O funkcjonowaniu w dobie COVID-19, inwestycjach które udało się zrealizować i planach na rok przyszły, a także o współpracy z radnymi – rozmowa z JANUSZEM ZARZECZNYM, starostą stalowowolskim.

Czytaj całość

Zarezerwuj wizytę w Wydziale Komunikacji przez Internet

Od dnia 4 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać elektroniczna rezerwacja wizyt w Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli. System umożliwi klientom umawianie się na konkretny dzień i godzinę.

Czytaj całość

Stanisław Czochara nowym członkiem Zarządu Powiatu

Podczas sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego zorganizowanej w dniu 8 grudnia 2020 r., uzupełniono skład Zarządu Powiatu. Jego nowym członkiem został radny Stanisław Czochara.

Czytaj całość

Nowy sprzęt na okulistyce

Badania OCT oka – to nowoczesna metoda diagnostyki, stosowana na Oddziale Okulistycznym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Zakup niezbędnego sprzętu sfinansował Powiat Stalowowolski. Umożliwi to rozpoczęcie w Stalowej Woli terapii chorych na AMD.

Urządzenie, o którym mowa, to spektralny tomograf koherentny z funkcją angiografii i funduskamerą. Pozwala ono na uzyskiwanie trójwymiarowych skanów siatkówki i nerwu wzrokowego, a funkcja angio-OCT umożliwia wizualizację naczyń krwionośnych siatkówki i naczyniówki. Dodatkowo, aparat jest wyposażony w wysokiej rozdzielczości kamerę, umożliwiającą wykonywanie zdjęć dna oka.

- Nowo zakupiony na nasz oddział tomograf do badań OCT, pozwala na wykrywanie i monitorowanie zmian w przypadku takich schorzeń, jak: otwór w plamce, makulopatia, retinopatia cukrzycowa, jaskra, czy AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Ta ostatnia, to choroba plamki żółtej – niewielkiego obszaru w centrum siatkówki, który pozwala na widzenie szczegółów podczas czytania, oglądania telewizji, czy prowadzenia samochodu. AMD może postępować powoli, przez kilka lat, ale może też rozwijać się szybko i w ciągu zaledwie kliku tygodni spowodować ciężką i nieodwracalną ślepotę centralną – tłumaczy Anna Schossler, p.o. lekarza kierującego Oddziałem Okulistycznymi w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Zakupiony sprzęt to dopiero pierwszy krok w planach rozwijania stalowowolskiego Oddziału Okulistyki. Jego kierownictwo wraz z dyrekcją szpitala, ubiega się jeszcze w Narodowym Funduszu Zdrowia o zgodę i kontrakt na uruchomienie Programu Lekowego leczenia neowaskularnej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. – Na oddziale znajdował się wcześniej stary aparat tego typu, ale on umożliwiał tylko diagnostykę, natomiast na leczenie chorzy byli kierowani do innych ośrodków. Teraz, dzięki nowemu sprzętowi, spełniamy już warunki do prowadzenia w Stalowej Woli terapii lekowej, pozwalającej zatrzymać progresję choroby jaką jest AMD i zapobiegać dalszej utracie widzenia u pacjentów. Dlatego tak bardzo liczymy, że uda nam się otrzymać w NFZ kontrakt i rozpocząć leczenie. Nie moglibyśmy jednak o tym myśleć, gdyby nie zakup nowego tomografu – mówi Anna Schossler.

Sprzęt kosztował 125 tys. zł, a jego zakup został pod koniec 2020 roku sfinansowany przez Powiat Stalowowolski. – Od lat regularnie inwestujemy w Szpital Powiatowy i nadal będziemy to robić. I mam tu na myśli nie tylko duże inwestycje, polegające na budowie i przebudowie całych oddziałów, ale też zakupach sprzętowych. Ten sprzęt umożliwia prowadzenie diagnostyki w nowoczesny sposób. Do tej pory, chorzy z naszego miasta i powiatu cierpiący na zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem, musieli jeździć do innych ośrodków okulistycznych, a teraz liczymy na to, że będą mogli leczyć się na miejscu. I to jest cenne – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

 

Radni Rady Powiatu Stalowowolskiego 2018 - 2023