I Forum Pszczelarskie za nami

Aż 150 pszczelarzy z naszego regionu wzięło udział w I Forum Pszczelarskim, które 22 sierpnia odbyło się w Stalowej Woli. Organizatorem konferencji był Powiat Stalowowolski.

„Stalowa pszczoła nie istnieje” – pod takim hasłem odbywało się forum. I nieprzypadkowo, ponieważ pszczoły to owady równie pożyteczne, co delikatne. – Przeciętny człowiek sięgając po miód nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem żeby uzyskać słoik tego złocistego nektaru, pszczelarz nie tylko musi się napracować, ale i wykazać ogromną troskę o pszczele rodziny. Pszczoły są narażone na wiele chorób, ale najgroźniejsze dla nich są środki ochrony roślin nieumiejętnie stosowane przez rolników – tłumaczy Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiadał za organizację konferencji.

W podobnym tonie wypowiedział się otwierając konferencję wicestarosta Mariusz Sołtys, przypominając słowa Alberta Einsteina, który stwierdził, że “gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości zostaną cztery lata życia”. – Miejmy nadzieję, że ten czarny scenariusz nigdy się nie ziści. Ale o tym zagrożeniu trzeba mówić. Między innymi po to zorganizowaliśmy w Stalowej Woli I Forum Pszczelarskie. Zresztą to już kolejne przedsięwzięcie Starostwa Powiatowego, mające wspierać oraz integrować środowisko pszczelarzy w naszym powiecie – tłumaczy wicestarosta Mariusz Sołtys.

Przedsięwzięcie zostało wsparte merytorycznie  przez szereg instytucji: Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stalowej Woli, Inspektorat Wojewódzki Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie, a także Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Z wykładami wystąpili również naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach – prof. Andrzej Posyniak oraz dr Krystyna Pohorecka.

Konferencji towarzyszył kiermasz, na którym pszczelarze mogli zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Były też przygotowane przez nich stoiska, gdzie mieszkańcy mogli spróbować rożnego rodzaju miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele, jak choćby świece i figurki z wosku. – I Forum Pszczelarskie okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Przyciągnęło nie tylko potężną grupę pszczelarzy z całego regionu, ale i wielu niezwiązanych z pszczelarstwem mieszkańców – jednych z ciekawości, a innych z chęci zakupienia miodu. Mam nadzieję, że forum stanie się cykliczną imprezą. W tym miejscu chcę podziękować naczelnikowi Grzegorzowi Jańcowi i pracownikom kierowanego przez niego Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, którzy włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie całego przedsięwzięcia – mówi wicestarosta Mariusz Sołtys.