Ekonomik w Berlinie!

I choć wyzwaniem było wszystko, samodzielne poruszanie się po wielkiej metropolii i sprostanie wymogom pracodawców oraz komunikacja w języku niemieckim i angielskim – stażyści zapewniają zgodnie, że warto te wyzwania podejmować.

Niewątpliwie, wyjazdy na praktyki zagraniczne są wartością samą w sobie – potwierdza dyrektor szkoły – Paweł Ciołkosz. Jesteśmy szkołą zawodową. Naszym zadaniem jest maksymalne przygotowanie uczniów do wymogów rynku pracy- także rynków europejskich. Młodzi ludzie powracający z praktyk zawsze twierdzą to samo- wyjazd to prawdziwa szkoła dorosłego życia. I choć ich staże ograniczają się do wykonywania prostych czynności zawodowych, beneficjenci twierdzą, że zdobyli, jak na razie, najcenniejsze życiowe doświadczenie.

Unijny program Erasmus Plus zakłada, że jego beneficjenci nie tylko zdobywają zawodowe szlify, ale także poznają kulturę kraju, w którym przebywają. Młodzież rozwadowskiego Ekonomika oraz ich opiekunowie pozostają pod wielkim wrażeniem pobytu w Berlinie. Ich korespondencje, filmy i zdjęcia pokazują miasto jako wielką, nowoczesną metropolię, miejsce licznych atrakcji turystycznych i multikulturowości. Poznawali nie tylko sam Berlin, zwiedzali także Niemcy- np. wycieczka do Poczdamu była okazją, aby poznać kraj z zupełnie innej strony.

Z licznych materiałów uczniów , a także z ich relacji po przyjeździe wynika, że równie cenne są także przyjaźnie zawarte z rówieśnikami oraz kontakty zawodowe. Kilkoro niemieckich pracodawców deklaruje, że chętnie zobaczą naszych uczniów w roli stałych pracowników. A przed nami kolejny wyjazd tej samej edycji projektu „ Dobry zawód – lepsza przyszłość” w ramach Programu Erazmus+, oczywiście także Berlin.