W marcu rozpocznie się rozbudowa ulicy Poniatowskiego

O potrzebie dużych zmian na ulicy Poniatowskiego mówiło się od lat. Jednak dopiero teraz udało się doprowadzić do realizacji tego potężnego i kosztownego projektu. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie: po pierwsze – zrozumienie i doskonała współpraca na linii Powiat Stalowowolski – Gmina Stalowa Wola, a co za tym idzie wsparcie, jakiego naszemu zadaniu zgodzili się udzielić prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz Rada Miejska. A po drugie – dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy w ramach „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019”. To ogromne przedsięwzięcie pod względem finansowym, ale również logistycznym. Zdaję sobie sprawę, że zaczynamy właśnie jedną z najważniejszych, a na pewno najbardziej skomplikowaną inwestycję w całej kadencji. Trudne zadanie przed nami, ale w efekcie ulica Poniatowskiego będzie wygodniejsza w komunikacji i znacznie bezpieczniejsza – mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Przetarg na wykonawcę inwestycji wygrała firma Strabag, która wyceniła jego realizację na kwotę 9 730 915 złotych. Końcowa wartość inwestycji będzie jednak na pewno wyższa, ponieważ trzeba do niej doliczyć jeszcze koszty nadzoru (trwa przetarg na firmę nadzorującą zadanie), a także mieć na uwadze, że będzie rozliczana kosztorysowo. – Sądzę, że końcowa wartość przedsięwzięcia wyniesie 10 milionów złotych. Po 3,5 miliona będzie pochodziło z budżetów miasta i powiatu, a kolejne 3 miliony to dofinansowanie z budżetu państwa w ramach „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019” – mówi starosta Zarzeczny.

Podpisanie umowy z wykonawcą odbyło się w dniu 21 lutego, w stalowowolskim Starostwie Powiatowym. W imieniu Powiatu umowę podpisali starosta Janusz Zarzeczny i wicestarosta Mariusz Sołtys, natomiast firmę Strabag reprezentował dyrektor techniczny jej rzeszowskiego oddziału – Maciej Łukaszek. Zaproszony na uroczystość podpisania umowy został również Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. – Gratuluję staroście oraz Zarządowi Powiatu Stalowowolskiego determinacji oraz skutecznego doprowadzenia do realizacji tej dużej i trudnej inwestycji. Chcę podkreślić, że dla Stalowej Woli to ulica strategiczna, codziennie komunikuje się nią kilkanaście tysięcy mieszkańców. A dzięki temu zadaniu, będą to robić wygodniej i bezpieczniej. Mam satysfakcję, że wspólnie z panem starostą po raz kolejny możemy powiedzieć, że dotrzymujemy słowa – inwestycja w ulicę Poniatowskiego była zapisana w naszym wspólnym programie samorządowym i teraz razem będziemy ją realizować. To było nasze zobowiązanie wobec mieszkańców Stalowej Woli i właśnie się z niego wywiązujemy – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy.

Inwestycja będzie realizowana na odcinku ulicy Poniatowskiego o łącznej długości 1 558 metrów – od ronda Rotmistrza Witolda Pileckiego (skrzyżowanie ul. Czarnieckiego, Żwirki i Wigury, Poniatowskiego) do skrzyżowania z drogą dojazdową do kościoła pw. Opatrzności Bożej. Zakres prac obejmuje:
1) wydzielenie oddzielnych ciągów dla ruchu pojazdów, rowerzystów i pieszych,
2) przebudowę skrzyżowań z ulicami: KEN, Wałową, Działkowców oraz skrzyżowania w sąsiedztwie sklepu LIDL,
3) lokalizację przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych,
4) przebudowę kanalizacji deszczowej na całym odcinku drogi,
5) likwidacje kolizji z instalacja cieplną, wodociągową i gazową,
6) przebudowę oświetlenia ulicznego,
7) likwidacje kolizji z liniami energetycznymi,
8) likwidacje kolizji z liniami teletechnicznymi.

Warto zaznaczyć również, że ścieżki rowerowe zaprojektowano po obydwu stronach drogi i będą one miały – podobnie jak chodniki – 1,5 metra szerokości. Z pozostałych zaprojektowanych udogodnień dla mieszkańców trzeba również wspomnieć o zaprojektowanych przy krawędziach jezdni miejscach parkingowych, których będzie w sumie aż 107. Istotny jest również fakt, że uzupełnione o nowoczesne lampy ledowe zostanie oświetlenie ulicy, na której do tej pory mieszkańcy narzekali.

Rozbudowa ulicy Poniatowskiego rozpocznie się w marcu, a zakończenie inwestycji ma nastąpić do 10 listopada 2017 roku. – W związku z tym musimy się liczyć z utrudnieniami w ruchu w tym okresie. Prosimy jednak mieszkańców o wyrozumiałość, będziemy starali się tak prowadzić tę inwestycję, aby tych niedogodności było jak najmniej. Wkrótce wykonawca przedstawi nam projekt organizacji ruchu – zapowiada starosta.