Sikorski jak nowy!

Ta inwestycja była najkosztowniejszą i najbardziej pracochłonną ze wszystkich, jakie wykonano w ramach ogromnego zadania pn. “Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej będących własnością Powiatu Stalowowolskiego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Przypomnijmy, że całe zadanie objęło przeprowadzenie gruntownych remontów w aż 4 szkołach: ZSP Nr 1, ZSP Nr 3, CEZ-ie oraz CKUiODiDZ i kosztowało ponad 10 mln zł, z czego 6,48 mln zł stanowiło wspomniane dofinansowanie, a 3,57 mln zł wyłożył powiat z własnego budżetu.

Prace w ZSP Nr 1 trwały najdłużej i były najbardziej skomplikowane ze względu na ogromną ilość okien oraz charakterystyczną elewację budynku. – Docieplenie ścian zostało wykonane w taki sposób, aby zachować pierwotny kształt elewacji. Chcieliśmy zachować ducha tego pięknego, starego obiektu i trzeba przyznać, że dzisiaj ten budynek robi duże wrażenie – komentował starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podczas konferencji prasowej zorganizowanej w popularnym „Sikorskim” w dniu 17 stycznia 2018 roku.

Inwestycja w tej szkole pochłonęła w sumie 3,9 mln zł, a swoim zakresem objęła: wymianę stolarki okiennej i zewnętrznej drzwiowej, docieplenie ścian zewnętrznych i ścian fundamentowych budynku, docieplenie stropodachu pełnego i wentylowanego wraz z wymianą pokrycia, remont kominów i attyk, remont schodów zewnętrznych, zadaszeń i szachtów, wykonanie instalacji odgromowej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę instalacji oświetlenia na LED, a także montaż instalacji fotowoltaicznej. – Tak jak w przypadku pozostałych szkół zmodernizowanych w ramach tego dużego projektu, tak i tu mamy podwójną korzyść: szkoła wypiękniała pod względem wizualnym, a w dodatku będziemy mieli duże oszczędności na ogrzewaniu. Dla mnie inwestycja w „Sikorskim” jest wyjątkowo ważna z jeszcze jednego powodu: od pewnego czasu nie brakowało głosów, że to szkoła na wymarciu, że nie utrzyma się już długo na naszej mapie oświatowej. A tą inwestycją ucinamy te spekulacje i udowadniamy, że mamy wręcz odwrotne zamiary – chcemy, aby ta szkoła się rozwijała i wierzymy, że już w niedługim czasie będzie pełna młodzieży – mówił Janusz Zarzeczny.

Obecnie w ZSP Nr 1 kształci się 450 uczniów. – Nasza szkoła ma 80-letnią tradycję, mamy potencjał i dużo pomysłów na jej rozwój. Współpracujemy z wieloma instytucjami, realizujemy ciekawe projekty i organizujemy wiele zajęć dodatkowych – wszystko po to, aby nasi uczniowie mieli maksymalnie dużo szans na podnoszenie swoich kwalifikacji. Staramy się jak najbardziej uatrakcyjniać ofertę kształcenia, w bieżącym roku wprowadziliśmy dwa nowe kierunki w Technikum: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, a także nowe kierunki w Liceum: LO artystyczno-medialna oraz LO promotor zdrowia i urody – opowiadała Agata Krzek, dyrektor ZSP Nr 1.