Polszczyzna wcale nie taka łatwa

Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania test wyboru, w którym odpowiadali na pytania dotyczące gramatyki języka polskiego. Zastanawiali się jaka forma jest poprawna, w którym miejscu należy postawić przecinek oraz nad wieloma innymi zagadkami tego wcale niełatwego języka. O czym świadczy m.in. to, że nikt nie oddał testu napisanego bezbłędnie.
Na zwycięzców czekały nagrody finansowe ufundowane przez Powiat Stalowowolski i Gminę Stalowa Wola, a dla wyróżnionych nagrody rzeczowe – bony do Empiku ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Była też nagroda specjalna, którą przyznał prof. Jerzy Bralczyk.

Zwycięzcy konkursu:
1. miejsce Jolanta Pastuch z Pysznicy
2. miejsce Krzysztof Dembowski ze Stalowej Woli
3. miejsce Aleksander Koper z Tarnobrzega ex aueqo Gabriela Ostapowicz ze Stalowej Woli

Wyróżnienia:
Marcin Radzimowski z Tarnobrzega
Sylwia Majewska z Radomyśla nad Sanem
Tomasz Oleksak z Niska
Nagrodę specjalną prof. Jerzego Bralczyka otrzymał Piotr Godula

Po zakończonym konkursie językowym mieszkańcy mieli okazje spotkać się z prof. Jerzym Bralczykiem, który z Anną Garbacz dyskutowali o tym, jak działają słowa. Zastanawiali się na przykład nad fenomenem podwójnego zaprzeczenia. Profesor wyjaśniał również, że zmieniamy znaczenie słów nadając im przeciwny charakter. Np. słowo właściwie, oznacza coś, co jest w najwyższym stopniu właściwe. Jednak tego słowa można używać w różnych znaczeniach np. „Właściwie to nie wiem”. Językoznawca uświadamiał również, że może niekoniecznie świadomie, popełniamy paradoksalne błędy językowe mówiąc np. „większa połowa”.
– Ale czy jest możliwe, żeby połowy jabłka były identyczne pod względem wielkości. Zawsze jedna musi być większa – zastanawiał się profesor.- Dlatego też nie dziwmy się słowom, które się powtarzają, przeczą sobie, albo słowom, które zmieniają znacznie do tego stopnia, że zaczynają znaczyć coś przeciwnego – mówił profesor.
Podawał także przykłady słów, które mogą służyć do manipulowania, to np. „prawda”. Prawda bywa gorzka, okrutna, można komuś powiedzieć parę słów prawdy, prawda może w oczy koleć.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny dziękował profesorowi Jerzemu Bralczykowi za przyjęcie zaproszenia na to wydarzenie, a także uczestnikom konkursu i gościom. – Cieszę się bardzo, że młodzież bierze udział w tym konkursie i zdobywa nagrody – mówił starosta.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Stalowowolski, a współorganizatorami Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu filia w Stalowej Woli i Gmina Stalowa Wola.

{gallery}bralczyk{/gallery}