Rozwadowski "Ekonomik" ma 90 lat

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Następnie wszyscy, prowadzeni przez uczniów ubranych w historyczne stroje, przeszli do budynku szkoły. Tu odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, uświetniona występami uczniów.

Z okazji jubileuszu szkoła uhonorowała byłych nauczycieli, pracowników, samorządowców, a także osoby zasłużone dla szkoły. Była to też okazja do złożenia gratulacji na ręce dyrektora szkoły Pawła Ciołkosza. Przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Ryszard Andres, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, wicestarosta Mariusz Sołtys gratulowali dyrektorowi tak pięknego jubileuszu.

Goście mogli obejrzeć okolicznościową wystawę pt. „Retro Ekonomik”, na której prezentowano stare fotografie.

Historia szkoły sięga sierpnia 1928 roku, wtedy to w Rozwadowie powstało Towarzystwo Szkół Zawodowych z inicjatywy Nestora Dobrzańskiego. Był on księgowym, który widział potrzebę kształcenia w kierunku handlowym. Inicjatywę poparły ówczesne władze Rozwadowa. I tak w listopadzie 1928 roku powstała Trzyklasowa Koedukacyjna Szkoła Handlowa. Miała na celu przygotowanie młodych ludzi do pracy w branży handlowej, przemysłowej i finansowej. Przez te lata szkoła przechodziła wiele przemian, zmieniały się nazwy, kierunki, ponadto placówka mieściła się w różnych obiektach, by ostatecznie mieć stałą lokalizację w budynku przy ul. Polnej.

Kolejnym dyrektorami placówki, popularnie zwanej Ekonomikiem od 1928 roku byli:
Nestor Dobrzański – 1928-1939
Eugeniusz Dmochowski – 1943-1944
Henryk Ciepielski – 1944-1945
Edward Geisler – 1946-1972
Józef Rak – 1972-1990
Danuta Polańska – 1990-2007
Paweł Ciołkosz – od 2007 r.

Fot. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3

{gallery}ekonomik90lat{/gallery}