W tych zawodach wszyscy są zwycięzcami

 

Oficjalnie mityng otworzył Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski, który przywitał wszystkich uczestników. W zawodach rywalizowali uczniowie szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych. Walczyli oni w takich konkurencjach jak: bieg na 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, sztafeta, skok w dal z miejsca i z rozbiegu, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową.

To duże wydarzenie dla osób niepełnosprawnych, każdy z zawodników bardzo przeżywał swój start. Na zwycięzców czekały medale, które wręczał m. in. wicestarosta Mariusz Sołtys, radny powiatowy Stanisław Anioł i Stanisław Łańcucki, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Jak zaznacza Barbara Nabrzeska, dyrektor Zespołu Szkół Nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli, Olimpiady Specjalne są organizacją, która ma na celu propagowanie różnych dyscyplin sportowych i skierowana jest do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Poprzez takie wydarzenie osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności realizują swoje marzenia i pasje. Podkreśla, że niepełnosprawni bardzo lubią sport, osiągają jak na swoje możliwości ogromne sukcesy w wielu dziedzinach sportowych. Ponadto bardzo emocjonalnie podchodzą do zawodów. Z ich sukcesów cieszą się trenerzy, a także rodzice, którzy widzą jak ich pociechy potrafią pokonywać swoje słabości.

Zawody mogły odbyć się dzięki dofinansowaniu z Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu: „Chcę, mogę, potrafię…” – działania sportowe aktywizujące dzieci i młodzież niepełnosprawną do realizacji marzeń.