×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/stalowowolski/public_html/stalowowolski.pl/images/fotorelacje/poligon.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/fotorelacje/poligon

„Kościuszkowcy” ćwiczyli na obozie poligonowym

14. 09. 16

Zakładanie obozowiska, patrolowanie, strzelanie z broni, czy udzielanie pierwszej pomocy – tych oraz wielu innych umiejętności potrzebnych żołnierzowi, uczyli się kadeci z LO o edukacji wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli.

Zakładanie obozowiska, patrolowanie, strzelanie z broni, czy udzielanie pierwszej pomocy – tych oraz wielu innych umiejętności potrzebnych żołnierzowi, uczyli się kadeci z LO o edukacji wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli.

Trwający 5 dni obóz poligonowy dla swoich uczniów, szkoła zorganizowała na terenie strzelnicy należącej do jednostki wojskowej w Nisku. – Dla naszych kadetów była to jednocześnie przygoda, jak i sprawdzian, pokazujący jak znoszą funkcjonowanie w warunkach obozowych. Każdy dzień zaczynali od pobudki o godzinie 6 rano, a później – z przerwami na posiłki – czekał ich cały cykl intensywnych zajęć. I mimo że wieczorem padali ze zmęczenia, a spać musieli pod namiotami, to nikt nie narzekał. Rano wszyscy wstawali zadowoleni i gotowi do kolejnych ćwiczeń – opowiada Dariusz Bańka, jeden z instruktorów prowadzących obóz, a na co dzień nauczyciel w ZSP Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli.

Przez obóz w ciągu 5 dni przewinęło się w sumie 85 uczniów. Organizatorzy przygotowali dla nich różnego rodzaju zajęcia sprawnościowe – od treningów sztuk walki po bieg na orientację. Mieli też zajęcia m.in. z ochrony przeciwchemicznej, radiołączności, a ratownicy z niżańskiej jednostki wojskowej pokazali im, na czym polega ratownictwo pola walki. Instruktorzy zorganizowali dla nich również mecze paintballowe. Oprócz tego uczyli się obsługi prawdziwej broni, a także odbyli ćwiczenia strzeleckie przy wykorzystaniu karabinków automatycznych kbk AK. – Ten obóz to taki przedsmak żołnierskiego życia. Staramy się, aby nasi uczniowie z klas liceum o edukacji wojskowej byli świetnie przygotowani nie tylko w teorii, ale i w praktyce – komentuje Longina Ordon, wicedyrektor stalowowolskiej ZSP Nr 2, a jednocześnie współautorka innowacji pedagogicznej klas o edukacji wojskowej.

O tym, że to dobre podejście, jest przekonany żołnierz „z krwi i kości” - ppłk Marian Herok, który pełnił funkcję komendanta obozu. – Nie mam wątpliwości, że tego typu szkolenia wzbogacają naukę teoretyczną. Zresztą w niektórych z kadetów i kadetek uczestniczących w obozie widać dobry materiał na zawodowych wojskowych – chwali młodzież ppłk Herok.

Pod dużym wrażeniem obozu przygotowanego dla uczniów ZSP Nr 2 jest również wicestarosta Mariusz Sołtys, który odwiedził młodzież i instruktorów. – Przez chwilę poczułem się jak na prawdziwym poligonie. Zarówno ćwiczenia, jak i sam obóz były świetnie zorganizowane. Dlatego duże gratulacje należą się zarówno pomysłodawcy utworzenia w tej szkole klas wojskowych – pani wicedyrektor Longinie Ordon, jak i ich opiekunowi panu Dariuszowi Bańce, który jest znany zarówno z wielu pasji, jak i z umiejętności zarażania nimi młodzieży – mówi wicestarosta Mariusz Sołtys.

{gallery}poligon{/gallery}