Ksiądz Jerzy Warchoł patronem ronda

18. 01. 08

W niedzielę, 7 lutego, odbyła się uroczystość poświęcenia ronda na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego oraz Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Jego patronem został zmarły 5 lat temu ksiądz Jerzy Warchoł.

Rondo jest nowe i powstało w wyniku zakończonej niedawno wielkiej inwestycji drogowej, polegającej na gruntownej przebudowie ulicy Poniatowskiego. W związku z tym, że jest to droga powiatowa, to właśnie Zarząd Powiatu Stalowowolskiego zwrócił się z wnioskiem o nadanie rondu imienia księdza Jerzego Warchoła, a stalowowolska Rada Miejska podjęła odpowiednią uchwałę w grudniu 2017 roku.

- Chcieliśmy w ten sposób uhonorować tego zasłużonego dla miasta kapłana. Był on pierwszym i wieloletnim proboszczem parafii p.w. Opatrzności Bożej, duszpasterzem ludzi pracy, a przede wszystkim człowiekiem znanym z dobrego serca i niosącym zawsze, i chętnie pomoc parafianom oraz wszystkim mieszkańcom miasta. O księdzu Warchole mógłbym mówić dużo i długo, bo doskonale się znaliśmy, ale jak sam mawiał: trzeba mówić tak, aby wyczerpać temat, a nie słuchacza. To był niesłychanie mądry człowiek, potrafił celnie i krótko skomentować każdą sytuację – wspomina Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.


Rondo na skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego oraz Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli znajduje się nieopodal świątyni, której ksiądz Jerzy Warchoł był budowniczym, i w której najdłużej pełnił swoją posługę duszpasterską, czyli kościoła p.w. Opatrzności Bożej. To właśnie tu odbyła się 7 stycznia msza święta, po której uroczysta procesja z pocztami sztandarowymi, przedstawicielami władz samorządowych oraz parlamentarzystami i mieszkańcami, przeszła w kierunku wspomnianego ronda, a to zostało poświęcone przez obecnego proboszcza parafii – księdza dr Krzysztofa Kidę.