Nagrody dla animatorów kultury i sportu rozdane!

18. 03. 16

W czwartek 15 marca już po raz szesnasty wręczono nagrody w ramach Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu. Uroczysta Gala, którą zakończył koncert Olgi Bończyk, odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

Tegoroczną uroczystość rozpoczęto od wręczenia nagród honorowych „Kryształowe serce”, które przyznawane są osobom i instytucjom wspierającym działalność sportową i kulturalną w Powiecie Stalowowolskim. W tym roku otrzymali je:

Zofia i Zbigniew Bełzakowie, właściciele „Zajazdu Sezam” w Stalowej Woli.
Państwo Zofia i Zbigniew Bełzakowie rozpoczęli działalność gospodarczą prawie 30 lat temu, obecnie są właścicielami hotelu i restauracji „Sezam” oraz kilku piekarni i sklepu, zatrudniają około 70 osób. Od samego początku swojej działalności pomagają tym najbardziej potrzebującym, ale także placówkom edukacyjnym i stowarzyszeniom. Na szczególne podkreślenie zasługuje wieloletnie wsparcie dla Ochronki imienia Świętego Brata Alberta w Stalowej Woli oraz dla stalowowolskich pielgrzymów w drodze do Częstochowy. Dodatkowo bliskie im są lokalne inicjatywy zarówno sportowe, jaki i kulturalne. Pan Zbigniew był wieloletnim działaczem sportowym, prezesem LZS Turbia. Państwo Bełzakowie nie odmawiają nikomu pomocy, z każdym, nawet tym najmniejszym, który znajdzie się w potrzebie, dzielą się wszystkim, co mają. Od wielu lat państwo Bełzakowie angażują się i wspierają także działania Powiatu, m.in. dożynki powiatowe.

Grażyna i Mariusz Banaczykowie, właściciele „Karczmy Biesiada” w Stalowej Woli.
Państwo Grażyna i Mariusz Banaczykowie od blisko 10 lat prowadzą „Karczmę Biesiada” w Stalowej Woli. Jako jedni z pierwszych w Polsce postanowili zaadaptować dawny budynek dworca kolejowego właśnie na restaurację. Państwo Banaczykowie od początku swojej działalności aktywnie wspierają lokalną społeczność oraz inicjatywy kulturalne i sportowe. Wśród instytucji i organizacji, które wspierają znajdują się m.in. szkoły, ośrodki kultury i stowarzyszenia. Państwo Banaczykowie wspierają także przedsięwzięcia Powiatu Stalowowolskiego, m.in. dożynki powiatowe.

NAGRODY W DZIEDZINIE KULTURY ZA 2017 ROK

Decyzją Zarządu Powiatu Stalowowolskiego w tym roku nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości literackiej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury otrzymała Anna Garbacz.

Anna Garbacz przez wiele lat pracowała w dziale edukacji i wydawnictw Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, wcześniej związana z prasą lokalną, a w latach 80 - tych z solidarnościową prasą podziemną. Animatorka i inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych i społecznych m.in. powołania pierwszej szkoły społecznej w Stalowej Woli, pomocy Polakom z Kazachstanu. Autorka i redaktorka licznych publikacji literackich i naukowych, autorka stalowowolskiego dyktanda "Gżegżółki", jurorka lokalnych konkursów poetyckich.

Laureaci nagród w kategorii: Twórca - Osobowość Roku 2017

Edward Horoszko - kierownik artystyczny i dyrygent „Chóru Lasowiacy” oraz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, której jest założycielem. Orkiestra, funkcjonuje od 9 lat, tworzą ją młodzi muzycy ze Stalowej Woli, Niska i Leżajska. W jej ramach utworzony został także kwartet smyczkowy. Edward Horoszko jest również inicjatorem powstania grupy wokalnej „Pałacyk Michla”, która wspólnie z Orkiestrą Nadsańską zapewnia oprawę artystyczną wielu uroczystości na terenie miasta, powiatu, a także poza granicami kraju.

Błażej Mokrzak - mieszkaniec gminy Zaleszany. Od najmłodszych lat pasjonowała go muzyka, gra na fortepianie, klarnecie i gitarze solowej. Występuje razem z Orkiestrą Dętą z Gorzyc oraz zespołem muzycznym REQIET z Sokolnik. Pomimo młodego wieku pisze także własne utwory muzyczne na fortepian, flet i orkiestrę. Był kierownikiem muzycznym benefisu Marka Woynarowskiego i 35– lecia Teatru „OKNA”. Jest pomysłodawcą, założycielem i dyrygentem „Stalowej Orkiestry”.

Izabela i Marian Chudy - są znanymi w środowisku artystami plastykami, od wielu lat prowadzą Galerię artystyczną w Radomyślu nad Sanem, gdzie można nie tylko podziwiać ich obrazy, ale także posłuchać wykładów z dziedziny kultury i sztuki, skierowanych do dzieci i młodzieży z całego powiatu. Państwo Chudy własnymi siłami i z własnej inicjatywy zorganizowali wystawę pn. „Pod zegarem” na okoliczność jubileuszu Radomyśla nad Sanem. Ostatnie przedsięwzięcie pani Izabeli to „Nietypowa Droga Krzyżowa” składająca się z piętnastu stacji, którą namalowała do nowo wybudowanego Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Radomyślu nad Sanem.

Laureaci nagród w kategorii: Animator Kultury 2017

Krystyna Mierzwa - inicjatorka wielu przedsięwzięć w środowisku senioralnym. Między innymi Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „Bo radość jest w nas” zaistniał dzięki jej inwencji. Jej zamiłowanie do śpiewu zaowocowało powstaniem w 2008 roku zespołu wokalnego, który przekształcił się w Chór „Gaude Vitae”. Chór z powodzeniem koncertuje na scenach w całej Polsce, zdobywając prestiżowe nagrody. W 2017 roku z inicjatywy Krystyny Mierzwy powstał zespół taneczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stalowej Woli, który ma już na koncie pierwsze sukcesy.

Teresa Świdecka - Węglarz - choreografka, kierownik artystyczny i instruktorka tańca Zespołu Tanecznego „KIK” działającego w Domu Kultury w Pysznicy. Taniec to jej miłość, a praca z dziećmi i młodzieżą pasja. Zaangażowanie pani Teresy w pracę Zespołu Tanecznego „KIK” zaowocowało wieloma sukcesami odnoszonymi przez dziewczęta na arenie międzynarodowej.

Izabela Wrzosek – Wermińska i Katarzyna Florek – Stelmach - od kilku lat związane z Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Animatorki zajęć edukacyjnych, realizują projekty kulturalne w ramach Parku 24 oraz letnich czytelni. Do ich szczególnych osiągnięć należy opracowanie i realizacja projektu edukacyjnego „Z lasowiackiej zagrody – folklor Puszczy Sandomierskiej” skierowanej do dzieci i młodzieży z całego powiatu.

Laureaci nagród w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych 2017

Sylwester Piechota – regionalista zakochany w Zaklikowie i jego historii, oddany działalności w zakresie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, zaangażowany w projekt renowacji późnorenesansowego Kościoła Świętej Trójcy w Zaklikowie. Sylwester Piechota koordynuje całość prac w zaklikowskim Kościele, czuwa nad realizacją projektu, poświęcając mu każdą wolną chwilę. Jest autorem kilkunastu publikacji i artykułów popularyzujących lokalną historię, sztukę i kulturę.

Ksiądz Zbigniew Mistak - proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętego Jana Gwalberta i Świętej Tekli w Stanach w Gminie Bojanów. Ksiądz Zbigniew to nie tylko duszpasterz, ale także animator życia kulturalnego w Bojanowie. Dzięki jego inicjatywie w Stanach spotykają się leśnicy z całej Polski. Ksiądz Zbigniew od wielu lat podejmuje starania na rzecz przywrócenia świetności zabytkowej drewnianej świątyni, publikuje też artykuły mówiące o historii parafii. Dba o zachowanie tradycji i kultury lokalnej.

Patrycja Laskowska - Chyła – od sześciu lat współpracuje z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli w zakresie pielęgnowania tradycji i kultury Lasowiaków. Wspólnie z Miejskim Domem Kultury i Gminnymi Ośrodkami Kultury oraz Powiatem z powodzeniem realizuje projekt „Wigilia Lasowiacka”, który zakończy się publikacją, na temat zwyczajów i tradycji, popularyzującą bogactwo kulturowe Gmin Powiatu Stalowowolskiego.

W tym roku wręczono także dyplomy honorowe dla osób zgłoszonych i nominowanych do nagród w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury za rok 2017. Dyplomy Honorowe Zarządu Powiatu Stalowowolskiego otrzymali:

Rafał Latawiec
Waldemar Żelazny
Jerzy Drzewi
Roman Niwierski
Aneta Jonaszek
Kazimierz Jackowski
Zespół Śpiewaczy "Malwa" z Turbi

NAGRODY W DZIEDZINIE SPORTU ZA 2017 ROK:

Decyzją Zarządu Powiatu Stalowowolskiego nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w działalności sportowej otrzymał Stanisław Anioł.

Stanisław Anioł, to trener z 60 – letnim stażem i jednocześnie prezes Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, swojej pasji – lekkiej atletyce poświęcił całe życie, spod jego skrzydeł wyfrunęło wiele talentów m.in. Joanna Jóźwik - brązowa medalistka Mistrzostw Europy. Swoją pasją i zamiłowaniem do lekkiej atletyki Stanisław Anioł zaszczepia kolejne pokolenia, dzięki jego trenerskiej pracy Stalowa Wola to jeden z najsilniejszych ośrodków lekkiej atletyki w Polsce.

Laureaci nagród w kategorii: Sportowiec Roku 2017:

Małgorzata Osiecka - zawodniczka Katolickiego Klubu Sportowego „Victoria” Stalowa Wola. W 2017 roku zdobyła trzy złote medale. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczyła złoto w sztafecie 4x400 m oraz złoto w biegu na 400 m. Na swoim koncie ma także złoto w biegu na 600 m na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, srebro w biegu na 300 m na Halowych Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego. Zdobyła także I miejsce w sztafecie 4x400 m na Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Juniorów. Wychowanka trenera Mirosława Barszcza.

Małgorzata Cetnarska - reprezentantka Katolickiego Klubu Sportowego „Victoria” Stalowa Wola. W 2017 roku zdobyła złoto w chodzie na 20 km Mistrzostw Polski w Chodzie Sportowym. Srebrna medalistka w chodzie na 3 km na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych oraz brązowa medalistka w chodzie na 10 km na Mistrzostwach Polski Juniorów. Wychowanka trenera Mirosława Barszcza, powołana do Reprezentacji Polski na Puchar Europy w chodzie sportowym.

Dominika Sibiga - trenuje boks w Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Ring Sikorski” Stalowa Wola. Jest czołową zawodniczką w Polsce w swojej kategorii wiekowej i wagowej, co roku zdobywa medale. W 2017 roku wywalczyła złoto na Międzynarodowym Grand Prix – Pucharu Karpat i brąz na XVI Mistrzostw Polski Juniorek. Trener Artur Chomiak.

Laureaci nagród w kategorii: Trener Roku 2017:

Anna Kawalec i Maria Zakościelna – Mazurek: Anna Kawalec jest założycielką, trenerką i choreografką zespołu „Sanna Cheerleaders”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie. W skład sekcji gimnastyczno – sportowej wchodzą dzieci już od 6 roku życia. Pomimo młodego wieku podopieczni Anny Kawalec mają na kocie spore sukcesy, Grupa „Sanna Cheerleaders” zdobyła Mistrzostwo Polski. Zespół „Sanna Cheerleaders” wspólnie z Anną Kawalec, prowadzi Maria Zakościelna – Mazurek, jako druga trenerka. Zdobyte osiągnięcia pozwoliły zespołowi zakwalifikować się do udziału w Mistrzostwach Europy Cheerleadingu Praga 2017. Dziewczęta występowały wśród najlepszych drużyn w Europie. „Sanna Cheerleaders” jako jedyna grupa młodzieżowa w historii Zaklikowa osiągnęła tak wiele i reprezentowała Gminę, Powiat i Polskę w tak prestiżowych zawodach.

Bogdan Pamuła- koszykarz, nauczyciel w – f, wieloletni trener klubu ZKS Stal Stalowa Wola, na swoim koncie ma liczne sportowe sukcesy i odznaczenia, w sezonie 2008/2009 będąc trenerem I – ligowej drużyny awansował z zespołem do ekstraklasy, m in. był trenerem reprezentacji Polski kadetów i juniorów, uczestnik Mistrzostw Europy w Bułgarii i Hiszpanii. Obecnie jest koordynatorem szkolenia młodzieży w klubie sportowym i trenerem II – ligowej drużyny koszykówki.

Włodzimierz Pikulski- z tenisem ziemnym związany od najmłodszych lat, najpierw jako zawodnik, później trener, a także koordynator w Miejskim Klubie Tenisowym w Stalowej Woli. Założyciel Akademii Tenisa dla dzieci, organizator programu TENIS 10 dla przedszkoli i szkół w Stalowej Woli. Jego wychowankowie od wielu lat odnoszą znaczące sukcesy, obecnie do najbardziej utytułowanych należą m. in.: Oliwia Sybicka, Lena Takmadżan, Miłosz Sroka.

Laureaci nagród w kategorii: Animator Sportu 2017:

Mirosław Orłowski - od wielu lat związany ze sportem, wcześniej jako nauczyciel, obecnie jako działacz stowarzyszeń sportowych. Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Stalowej Woli, organizator zawodów w różnych dziedzinach sportowych, na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. W czasie wieloletniej działalności zorganizował i przeprowadził ponad 2000 szkolnych imprez sportowych, w których wzięło udział ok. 100 tysięcy zawodników. Swoim działaniem i postawą pokazuje, że sport może być wspaniałą przygodą i życiową pasją.

Artur Chomiak - współzałożyciel i trener klubu „Ring Sikorski Stalowa Wola”. Jest także licencjonowanym trenerem Polskiego Związku Bokserskiego, dzięki swojemu zaangażowaniu wytrenował wielu adeptów sztuki pięściarskiej. Jego wychowankowie to medaliści Mistrzostw Polski i Pucharów Polski, powoływani do kadry narodowej. Do jego podopiecznych należy m.in. Dominika Sibiga. Artur Chomiak był także współorganizatorem turniejów bokserskich o randze międzynarodowej.

Edward Chmura - od wielu lat zajmuje się organizacją imprez sportowych na każdym szczeblu. Organizuje liczne rozgrywki piłki nożnej i turnieje dla dzieci i młodzieży. Jest m.in. koordynatorem z ramienia Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej znaczącej imprezy „Z podwórka na stadion”. Dzięki jego zaangażowaniu w rozwój sportu młodzieżowo – amatorskiego wielu młodych ludzi odkryło w sobie miłość do piłki nożnej i sportu.

Medaliści Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w 2017 roku z terenu powiatu stalowowolskiego:

Danuta Cieślak – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Wanessa Krzyżewska – KKS „Victoria“ Stalowa Wola
Emilia Dąbek – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Agnieszka Dybka – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Szymon Żywko - KKS „Victoria” Stalowa Wola
Stanisław Lebioda - KKS "Victoria" Stalowa Wola
Mateusz Kopeć – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Stanisław Łańcucki – Stalowowolski Klub Biegacza
Lena Takmadżan – Miejski Klub Tenisowy w Stalowej Woli
Wojciech Kieliszek – Modelarnia Zaleszany
Kamil Jaskowski– Modelarnia Zaleszany


Dyplomy honorowe dla osób nominowanych do nagród za osiągnięte wyniki sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej w 2017 roku otrzymali:
Mirosław Barszcz
Jacek Łyp
Oliwia Sybicka
Miłosz Sroka
Lucyna Goc

Zarząd Powiatu Stalowowolskiego przyznał także nagrody dla szkół za zdobycie miejsc od I do III w powiatowym współzawodnictwie sportowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady oraz Licealiady w roku szkolnym 2016/2017:

Finaliści Igrzysk Młodzieży Szkolnej:
III miejsce – PSP w Jastkowicach.
II miejsce – PSP Nr 7 w Stalowej Woli
I miejsce – PSP Nr 12 w Stalowej Woli
Finaliści Gimnazjady:
III miejsce - Gimnazjum w Bojanowie.
II miejsce - Gimnazjum Nr 5 w Stalowej Woli
I miejsce - Gimnazjum nr 4 w Stalowej Woli
Finaliści Licealiady:
III miejsce - Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Stalowej Woli
II miejsce - Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli
I miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli

1.jpg 10.jpg 11.jpg

12.jpg 13.jpg 14.jpg

15.jpg 16.jpg 17.jpg

18.jpg 19.jpg 2.jpg

20.jpg 21.jpg 22.jpg

23.jpg 24.jpg 25.jpg

26.jpg 27.jpg 28.jpg

29.jpg 3.jpg 30.jpg

31.jpg 32.jpg 34.jpg

35.jpg 36.jpg 37.jpg

39.jpg 4.jpg 40.jpg

41.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg 8.jpg 9.jpg