Zapraszamy na III Forum Pszczelarskie

16. 08. 19

Dyskutować o pszczołach na politechnice? Oczywiście, że się da! A udowodnimy to już 16 września 2016 roku podczas III Forum Pszczelarskiego, pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Kolejny raz organizatorem wydarzenia poświęconego ochronie pszczół jest Powiat Stalowowolski, ale po raz pierwszy odbędzie się ono w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Mimo że stalowowolskie Forum Pszczelarskie to młode przedsięwzięcie, to cieszy się już dużą popularnością w branży. Dość powiedzieć, że w ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział aż 160 pszczelarzy. Uczestniczyli w niej nie tylko lokalni hodowcy pszczół, ale też ich koledzy po fachu z południa województwa podkarpackiego, a nawet z województw ościennych – świętokrzyskiego i lubelskiego. – W 2015 roku było tak wielu chętnych do uczestnictwa w konferencji, że musieliśmy zamknąć wcześniej listę zainteresowanych udziałem w niej z powodu ograniczeń lokalowych – wspomina Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski. – Dlatego w tym roku znaleźliśmy na potrzeby organizacji forum inną lokalizację – równie nowoczesną i gościnną co Biblioteka Międzyuczelniana, gdzie odbyło się 2 pierwsze edycje, ale gotową pomieścić więcej gości na konferencji. To stalowowolski ośrodek Politechniki Rzeszowskiej, który dysponuje piękną i dużą aulą – mówi Mariusz Sołtys.

W programie wrześniowej konferencji znalazło się kilka bardzo wartościowych dla hodowców pszczół wykładów. I tak, prelekcję o modelach zwalczania roztoczy (Varroadestructor) w krajowych pasiekach wygłosi dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, a kolejny specjalista z Zakładu Chorób Pszczół w PIB – dr Andrzej Bober, opowie o zagrożeniu jakie dla rodzin pszczelich stwarza mały chrząszcz ulowy.

Natomiast Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli będzie mówił o odpowiedzialności pszczelarza jako producenta żywności wprowadzanej do obrotu. Ciekawy wykład przygotowała również także dr Izabela Jasicka – Misiak z Uniwersytetu Opolskiego, która od lat prowadzi badania miodu pod kątem chemicznym. W Stalowej Woli będzie opowiadać na temat prozdrowotnych właściwości związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym.

O ile część konferencyjna będzie adresowana głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to towarzyszący III Forum Pszczelarskiemu kiermasz, powinien zainteresować już wszystkich mieszkańców. – Podczas kiermaszu w obiekcie Politechniki Rzeszowskiej zorganizowane będą stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko złocisty nektar, ale i inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku. Będzie też na pewno mnóstwo sprzętu pszczelarskiego – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiada za organizację III Forum Pszczelarskiego.

O ile kiermasz będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, to chęć udziału w konferencji pszczelarze muszą wcześniej zgłosić organizatorom. Zapisy będą trwały do dnia 7 września. Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Hubert Karwan – tel. 015 643-36-03, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Program konferencji podczas III Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”

16 września 2016 r.

9:00 - Rejestracja uczestników

9:30 - Otwarcie Konferencji

9:45 - Pszczelarz -producent żywności. Odpowiedzialność za jakość produktu wprowadzonego do obrotu. – wykładowca – lek. wet. Janusz Sudoł - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli

10:15 - Pytania do prowadzącego.

10:30 - Modele zwalczania roztoczy (Varroadestructor) w krajowych pasiekach – ich efektywność i bezpieczeństwo – wykładowca – dr Krystyna Pohorecka – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół

11:30 - Pytania do prowadzącego

11:45 Przerwa na kawę i degustacja miodów

12:15 - Mały chrząszcz ulowy – realne zagrożenie dla rodzin pszczelich utrzymywanych na terenie Europy – wykładowca – dr Andrzej Bober – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Zakład Chorób Pszczół

13:15 - Pytania do prowadzącego

13:30 - Właściwości prozdrowotne związków fenolowych występujących w miodzie nawłociowym – wykładowca – dr Izabela Jasicka – Misiak - Katedra Chemii Analitycznej i Ekologicznej, Wydział Chemii, Uniwersytet Opolski

14:30 - Pytania do prowadzącego

14:45 - Podsumowanie III Forum pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”