W Punkcie Szczepień Powszechnych działającym w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, podano już prawie 25 tysięcy szczepionek przeciw COVID-19. Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie przyjęli wakcyny – szczepimy z dnia na dzień i można wybierać pomiędzy preparatami jedno- i dwudawkowymi.
Tutejszy Punkt Szczepień Powszechnych w Stalowej Woli jest jednym z największych w całym regonie. Na dzień 26 sierpnia 2021 r. podano tu łącznie 24 801 dawek szczepionki, z czego 12 877 osób zaszczepiono minimum pierwszą dawką, a 11 924 osób zaszczepiono już w pełni.
W celu ułatwienia dostępu pacjentów korzystających z opieki psychiatrycznej, punkt szczepień od dnia 30 sierpnia 2021r. został przeniesiony i działa w Gabinecie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, który znajduje się w budynku Administracji.
Stalowowolski Punkt Szczepień Powszechnych działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00. Na iniekcję można umówić się już z dnia na dzień. Zainteresowani mogą również wybrać sobie rodzaj wakcyny – w punkcie podawane są zarówno jednodawkowe szczepionki Johnson&Johnson, jak i dwudawkowe szczepionki BioNTech/Pfizer.
– A zaszczepić się przeciwko COVID-19 na pewno warto. I to z kliku powodów. – Po pierwsze dlatego, żeby chronić swoje zdrowie. Po drugie – żeby chronić zdrowie bliskich. Zaszczepieni rzadziej się zarażają, a tym samym nie przekazują wirusa swojemu najbliższemu otoczeniu. Szczepienia są również niezbędne, aby społeczeństwo mogło zbudować zbiorową odporność, a tylko ona uchroni nas przed kolejnymi ograniczeniami i lockdownami – tłumaczy dr n. med. Margarita Omelańska, specjalista chorób zakaźnych z Poradni Chorób Zakaźnych przy SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.
– Niestety, spora część społeczeństwa wciąż bagatelizuje problem. Niektórym osobom otwierają się oczy dopiero wtedy, gdy one same bądź ktoś z ich bliskich odczują, jak dramatyczne potrafią być przebieg i skutki COVID-19. A to, że ktoś przeszedł chorobę niemal całkowicie bezobjawowo, jeszcze o niczym nie świadczy. My, lekarze, mamy teraz niemal codziennie do czynienia z pacjentami, którym wydawało się, że przeszli koronawirusa lekko, a dopiero po czasie okazało się, że na przykład mają zmiany w płucach i ciężko im się oddycha. Coraz więcej osób uskarża się również na powikłania w sferze psychicznej: mają problemy z pamięcią i koncentracją, zmagają się też z lękami i bezsennością. Zresztą ta paleta powikłań jest znacznie szersza. Te osoby, które jeszcze się nie zaszczepiły i wciąż mają wątpliwości w tej kwestii, powinny o tym pamiętać. Mają naprawdę dużo do stracenia. Wprawdzie szczepionka nie daje nam 100-procentowej pewności, że się wcale się nie zarazimy, ale badania dowodzą, że chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, a przede wszystkim śmiercią – mówi dr n. med. Margarita Omelańska.
Z danych rządowych wynika, że w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest aktualnie 31,35 % mieszkańców powiatu stalowowolskiego. Najwięcej osób zaszczepiło się do tej pory w gminach Stalowa Wola (38,4%) i Zaklików (37,4%), a najmniej w gminach Bojanów (21,8%) oraz Pysznica (26%).