Powiat Stalowowolski

Na styku nauki, przemysłu i rynku pracy

Kilkudziesięciu dyrektorów szkół ponadpodstawowych z naszego regionu oraz przedstawiciele największych stalowowolskich pracodawców z branży przemysłowej, wzięło udział w konferencji poświęconej kształtowaniu i motywowaniu młodzieży do nauki i rozwoju. Organizatorami wydarzenia były Powiat Stalowowolski i Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej.

Konferencja dla Dyrektorów Szkół Ponadpodstawowych pt. „Rola dyrektora szkoły w kształtowaniu i motywowaniu uczniów do kontynuowania nauki oraz rozwoju indywidualnego” odbyła się 10 marca 2023 r. na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Oprócz jej głównych adresatów z kilkudziesięciu szkół z województw podkarpackiego, ale też lubelskiego i świętokrzyskiego, wzięli w niej również udział: senator RP Janina Sagatowska, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, dziekan WM-T prof. Andrzej Trytek oraz wicedyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Marian Cąpała. Nie zabrakło również przedstawicieli nowoczesnego przemysłu: HSW S. A., SK Nexilis Poland, a także Superior Industries  Production Poland.

Konferencję podzielono na 2 części, w pierwszej mówiono głównie o rosnącym zapotrzebowaniu stalowowolskiego rynku pracy na wykwalifikowaną kadrę techniczną.

– Wszyscy widzimy, że Stalowa Wola przeżywa swój „złoty czas”. Miasto zyskuje fantastyczną infrastrukturę drogową, otwierającą ją na świat, a za chwilę w HSW S.A. oraz SK Nexilis rozpocznie się produkcja przemysłowa na wielką skalę. I to sprawia, że w najbliższych latach będziemy mieli ogromne zapotrzebowanie na inżynierów oraz techników. Państwo dyrektorzy szkół – przekażcie to proszę waszym uczniom – apelowała senator Janina Sagatowska.

W podobnym tonie wypowiadał się starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Nasz rynek pracy potrzebuje kadry technicznej. Potrzebują jej tutejsze zakłady, które w tym celu współpracują już z naszymi szkołami ponadpodstawowymi, a także z Wydziałem Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej. To zapotrzebowanie będzie jednak gwałtownie rosło. Musimy temu sprostać – mówił starosta.

Zjawisko dostrzegają również najwięksi pracodawcy z branży przemysłowej, których przedstawiciele kadry uczestniczyli w konferencji. Nie przyglądają mu się jednak biernie, tylko starają się działać, ściśle współpracując ze szkołami.

– Na poziomie szkolnictwa wyższego mamy taką współpracę z Akademią Górniczo – Hutniczą oraz z Politechniką Rzeszowską, której wielu absolwentów już u nas pracuje. Współpracujemy również ze szkołami ponadpodstawowymi z regionu: stalowowolskim Centrum Edukacji Zawodowej, a także technikami w Nisku oraz w Leżajsku. Studenci i pełnoletni uczniowie mogą się przekonać, jak wygląda praca w naszej firmie w ramach pracy wakacyjnej – mówił Łukasz Dąbrowski, członek zarządu Superior Industries Production Poland.

Podobnie ta współpraca ze szkołami wygląda na przykładzie HSW S.A.

– Przemysł i nauka są skazane na współpracę. HSW współpracuje już ze stalowowolskim CEZ-em oraz z Politechniką Rzeszowską, która w porozumieniu z nami uruchomiła specjalizację „Pojazdy specjalne i specjalizowane”. Będą tego owoce – mówiła Joanna Ziejewska, reprezentująca podczas konferencji HSW S. A.

W drugiej części spotkania głos przejęli dyrektorzy szkół.

– Przygotowując strategię szkoły, analizujemy rynek pracy. Chcemy przybliżyć go naszej młodzieży, a jednym z narzędzi ku temu ma być Platforma Technologiczna, nad budową której pracujemy w naszej szkole. Ruszy od września i w założeniu ma m.in. pomóc młodzieży lepiej zorientować się w realiach lokalnego rynku pracy – mówił Mariusz Potasz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli.

Dyrektorzy w swoich wystąpieniach podkreślali również rolę motywacji finansowej,  a także potrzebę  stwarzania młodzieży warunków do realizowania własnych marzeń i pomysłów.

 

 

 

Exit mobile version