Wydaliśmy mieszkańcom 5 tys. sadzonek różnego gatunku drzew i krzewów, a oni w zamian przekazali do Miejskiego Zakładu Komunalnego 10 ton makulatury – to efekt tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Drzewko za makulaturę”, której organizatorem jest Powiat Stalowowolski.
26 kwietnia odbyła się 11. edycja powiatowej akcji edukacyjnej „Drzewko za makulaturę”. Jak zwykle, uczestnicy dopisali i od samego rana tłumy chętnych zostawiało makulaturę na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych bądź w Rupieciarni przy ul. 1 Sierpnia, gdzie otrzymywali specjalne kupony, z którymi udawali się na parking przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. A tu wymieniali je na sadzonki. W tym roku czekały na nich takie gatunki drzew i krzewów zakupionych przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli, jak: grujecznik japoński, borówka amerykańska oraz hortensja bukietowa. Dodatkowo w akcję włączyły się Lasy Państwowe, dzięki czemu Nadleśnictwo Gościeradów przekazało do rozdania mieszkańcom sadzonki drzew lasotwórczych, takich jak: świerk, buk, dąb, brzoza, klon, głóg, śliwa, czy dzika róża.
– Każda edycja tej akcji utwierdza mnie w przekonaniu, że ma ona sens. Jak do tej pory nie było słabego roku, ciągle jest wielu chętnych i to nie tylko ze Stalowej Woli, ale i ościennych gmin wiejskich, którzy zbierają makulaturę, a następnie wymieniają ją podczas naszej imprezy na sadzonki. W tym roku zebraliśmy łącznie 10 ton makulatury i rozdaliśmy 5 tys. sadzonek. Dziękuję wszystkim uczestnikom, ale też i tym, którzy wspierają nas w przygotowywaniu tego dużego przedsięwzięcia, czyli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz reprezentującym je Nadleśnictwom: Gościeradów, Rozwadów i Nowa Dęba. – Otrzymaliśmy od nich nie tylko dużo sadzonek drzew lasotwórczych, ale również merytoryczne zaplecze w postaci stoiska edukacyjno-informacyjnego. Dziękuję również naszemu niezawodnemu partnerowi, jakim jest stalowowolski Miejski Zakład Komunalny, który również przygotował stoisko edukacyjne, ale przede wszystkim zapewnił sprawny odbiór makulatury. Duże podziękowania należą się także wspierającej nas podczas akcji Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Stalowowolskiego, a także pracownikom Starostwa Powiatowego, którzy tak licznie zaangażowali się w jej przygotowanie – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.
Jaki jest ostatecznie bilans 11 edycji powiatowej akcji ekologicznej „Drzewko za makulaturę”? Imponujący – rozdaliśmy łącznie ponad 66 tysięcy sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, za które jej uczestnicy przekazali nam do recyklingu 220 tony makulatury! – I jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, ponieważ akcja będzie oczywiście kontynuowana – zapewnia starosta Janusz Zarzeczny.