Porucznik Stanisław Szwed, porucznik Mieczysław Dzierżek, major Tadeusz Kirchner, podporucznik Walter Bruno Szenkler oraz porucznik Stefan Lewy – Taljański – to patroni pięciu dębów, zasadzonych przed szkołami, dla których organem prowadzącym jest Powiat Stalowowolski.
Drzewa zasadzono w ramach ogólnopolskiej akcji sadzenia dębów upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej. W Stalowej Woli uroczystości z tej okazji odbyły się 28 kwietnia. Tego dnia, zorganizowano uroczyste apele przy kilkunastu dębach posadzonych przy szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także w parku miejskim. Organizatorami wydarzenia były Miasto Stalowa Wola, Powiat Stalowowolski oraz Młodzieżowa Rada Miejska w Stalowej Woli.
– Moim zdaniem to doskonała forma upamiętnienia Polaków bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie, Twerze czy Bykowni. Ci ludzie, to był kwiat naszego narodu, wśród nich nie brakowało też tych związanych z naszym miastem oraz okolicznymi wioskami. Dęby i te uroczystości powiązane ze zbieraniem przez uczniów i nauczycieli informacji o patronach nowo posadzonych drzew, pomogą pobudzić i zachować o nich pamięć. Cieszę się, że w uroczystościach wzięli również udział potomkowie niektórych patronów, którzy przybyli na zaproszenie naszych szkół. Takie wydarzenia, to dla młodzieży żywa lekcja historii – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.
W akcji sadzenia Dębów Pamięci dla upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej wzięło udział pięć szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Stalowowolski. Nasze placówki wybrały następujących patronów:
– I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej – por. Stefan Lewy – Taljański – urodził się w 1909 r. w Warszawie. Ukończył Szkołę Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Przed wojną trafił do Stalowej Woli, gdzie pracował w Elektrowni. Brał udział w kampanii wrześniowej. Walczył m.in. pod Tomaszowem Mazowieckim. Następnie pod dowództwem gen. Andersa walczy z oddziałami sowieckimi wycofując się w kierunku granicy z Węgrami. Dostał się do sowieckiej niewoli i był więziony w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został wywieziony do Charkowa, a następnie zamordowany przez NKWD.
– Zespół Szkół Nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego – por. Stanisław Szwed – urodził się w 1899 r. w Rudniku n. Sanem. W 1918 r. wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Grudziądzu, a także Seminarium Nauczycielskie, co zaowocowało posadą nauczyciela w Laskach (gmina Bojanów). Po wybuchu wojny w 1939 r. walczył z Niemcami w szeregach 3 pułku piechoty Legionów. Następnie trafił do niewoli sowieckiej w Kozielsku. Zamordowany przez NKWD.
– Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki – por. Mieczysław Dzierżek – urodził się w 1914 r. w Milówce, ale wychował się w domu rodzinnym matki – w Kotowej Woli (gmina Zaleszany). Był nauczycielem, ukończył Seminarium Nauczycielski. W 1939 r. zmobilizowany do 9 pułku piechoty Legionów, walczył z Niemcami pod Krasnymstawem i Krasnobrodem. Następnie dostał się do niewoli sowieckiej i był więziony w Starobielsku. Zamordowany w Charkowie.
– Zespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego – mjr Tadeusz Kirchner – urodził się w 1891 r. w Chwałowicach,. Jako dziecko przeniósł się z rodziną do Lwowa. studiował na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej i był znakomitym sportowcem – na pierwszych mistrzostwach Polski w lekkoatletyce zdobył 4 medale – w tym złoty w skoku wzwyż. Brał udział w wojnie z bolszewikami, a po jej zakończeniu służył w Wojsku Polskim jako oficer zawodowy. W 1939 roku, po agresji sowieckiej, dostał się do niewoli i trafił do obozu w Starobielsku. Rozstrzelany w Charkowie.
– Centrum Edukacji Zawodowej – ppor. Walter Bruno Szenkler – urodził się w 1910 r. w Namanganie niedaleko Taszkientu. Po uzyskaniu niepodległości wrócił z rodziną do Polski. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki. Pracował w fabrykach w Zawierciu, Starachowicach, a w 1938 roku przeniósł się do Stalowej Woli, gdzie został konstruktorem w Zakładach Południowych. W 1939 r. zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Walczył z Niemcami, ale pod koniec września dostał się do sowieckiej.