W Zespole Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli realizowany jest projekt „Praktyki zagraniczne budują karierę zawodową” w ramach programu Erasmus+. W latach 2022 – 2025 wzięło w nim udział 74 uczniów oraz 11 nauczycieli. Zdobywali doświadczenie zawodowe i rozwijali kompetencje w hiszpańskich i portugalskich przedsiębiorstwach.
Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 16–20 lat, kształcącej się w zawodach takich jak technik logistyk, technik budownictwa, technik przemysłu mody czy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie odbywają praktyki zawodowe, a nauczyciele uczestniczą w stażach typu job shadowing oraz pełnią funkcję opiekunów.
Głównym celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez rozwój innowacyjnych metod nauczania oraz promocję kompetencji cyfrowych, językowych i interpersonalnych. Projekt sprzyja także włączeniu społecznemu, wzmacnia współpracę międzynarodową i wspiera budowę europejskiej przestrzeni edukacyjnej.
W ramach działań przygotowawczych uczestnicy projektu korzystają z zajęć (językowych, psychologicznych, informatycznych), które pomagają im efektywnie funkcjonować za granicą. Na terenie szkoły odbywają się Dni Erasmusa, podczas których młodzież prezentuje efekty swoich mobilności w formie pokazów artystycznych, warsztatów oraz konkursów.
– Udział naszej młodzieży w programie Erasmus+ to niezwykle cenna i inspirująca część życia szkoły. Program ten daje uczniom możliwość nie tylko doskonalenia umiejętności językowych, ale przede wszystkim rozwijania kompetencji społecznych, kulturowych i osobistych. Dzięki wyjazdom zagranicznym młodzi ludzie uczą się samodzielności, otwartości na różnorodność oraz pracy w międzynarodowym zespole. Erasmus+ to także okazja do poznania nowych systemów edukacyjnych, nawiązywania trwałych przyjaźni i budowania europejskiej tożsamości. Wspólne projekty z rówieśnikami z innych krajów rozwijają kreatywność i innowacyjność uczniów, a także uczą współpracy ponad granicami.
Z perspektywy szkoły, udział w programie, to również wzrost prestiżu placówki, rozwój kadry nauczycielskiej i otwarcie na nowoczesne metody nauczania. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać młodzież w zdobywaniu tak cennych doświadczeń, które bez wątpienia zaprocentują w ich przyszłości zawodowej i osobistej – zaznacza Jacek Bożek, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2.
Projekt nie tylko wzbogaca kompetencje uczniów, ale także buduje pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym, pokazując, że międzynarodowa współpraca jest niezbędnym elementem nowoczesnej edukacji zawodowej.