11 lipca 2025 roku w całej Polsce obchodzono 82. rocznicę Rzezi Wołyńskiej tragicznego aktu ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej zamieszkującej ziemię wschodnią II Rzeczypospolitej Polskiej. To również pierwsze obchody nowo ustanowionego Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN I UPA. Tego dnia pamięć o pomordowanych Polakach uczcili także przedstawiciele powiatu stalowowolskiego.
W godzinach porannych symboliczny gest pamięci wykonali starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz wicestarosta Stanisław Sobieraj, którzy zapalili znicze pod tzw. krzyżem wołyńskim na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli – miejscem pamięci, na którym widnieje napis: „W hołdzie Polakom z Wołynia i Małopolski Wschodniej, matkom i ojcom, dzieciom i starcom, kapłanom, ofiarom zbrodni ukraińskich nacjonalistów, okrutnie zgładzonym w latach 1939-1947 tylko dlatego, że byli Polakami”.
Wieczorem miał miejsce Wielki Marsz ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, zorganizowany m.in. przez Stalowowolskie Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”. Marsz poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele Rzymskokatolickim pw. Trójcy Przenajświętszej, odprawiona w intencji pomordowanych, w której uczestniczył wicestarosta Stanisław Sobieraj. Mszy Świętej przewodniczył ks. Dziekan Wacław Gieniec. Po zakończeniu liturgii sprzed kościoła wyruszył Marsz ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Jego uczestnicy przeszli ulicami Ofiar Katynia oraz ks. Jerzego Popiełuszki, niosąc biało-czerwone flagi i symbole pamięci. Marsz zakończył się na Skwerze Pamięci Ofiar OUN-UPA, gdzie przy pomniku ku czci pomordowanych złożono kwiaty i zapalono znicze.
Rzeź Wołyńska, której apogeum przypadło na lipiec 1943 roku, była brutalnym aktem ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich należących do OUN i UPA na polskiej ludności cywilnej. Tylko w dniu 11 lipca 1943 roku w tzw. „krwawą niedzielę” oddziały UPA zaatakowały Polaków w niemal 100 miejscowościach. Ofiarami byli głównie cywile: kobiety, dzieci, osoby starsze i duchowni.
W Stalowej Woli, podobnie jak w wielu innych miastach, pamięć o ofiarach Rzezi Wołyńskiej jest żywa. Miejsca pamięci, coroczne uroczystości czy modlitwa służą budowaniu świadomości historycznej i narodowej.