Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Obchody rozpoczną się w niedzielę 28 lutego, kiedy to w całym mieście odbywać się będzie kwesta na rzecz Ekshumacji i Identyfikacji Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez Fundację Przywróćmy Pamięć.

O godz. 11.00 w Parku Miejskim nastąpi otwarcie obozu partyzanckiego – dzień z życia partyzantów – czyszczenie broni, dla mieszkańców wspólne ognisko partyzanckie, szkolenie z musztry, śpiewanie pieśni partyzanckich, wystawa sprzętu i uzbrojenia rekonstruktorów, stoisko IPN o/Rzeszów oraz zbiory stowarzyszenia Ocalić od zapomnienia.

O godz. 13:00 zaplanowano pokaz musztry konnej, uzależniony od warunków pogodowych. Następnie odbędzie się inscenizacja bitwy partyzanckiej pt. „Obława” – atak na obóz partyzancki przez oddział sowiecki i grochówka żołnierska z rekonstruktorami.

O godz. 19.44 obok Urzędu Celnego odbędzie się bieg „Wilczym tropem” na 1963 m oraz 5000 m, trasa przebiegać będzie lasem. Podczas biegu odbędzie się kwesta na budowę Pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja, ognisko, grochówka i gorąca herbata.

29 lutego w stalowowolskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym odbędą się prelekcje prowadzone przez nauczycieli historii z wykorzystaniem filmu Stowarzyszenia „Ocalić od Zapomnienia”.

1 marca to główny Dzień Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli pn. „Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli”.

O godz. 16.30 odbędzie się Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie ul. Ofiar Katynia, ul. Popiełuszki i ul. 1 Sierpnia na plac Piłsudskiego przejdzie Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na placu Piłsudskiego będą miały miejsce oficjalne uroczystości wojskowe, Apel Pamięci, Salwa Honorowa, Przemówienia oraz koncert rockowy zespołu Fever – piosenki i wiersze o Żołnierzach Wyklętych.

2 marca w Bibliotece Międzyuczelnianej o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu pt. „Dzieci kwatery Ł” reż. Arkadiusza Gołębiewskiego oraz Diorama Partyzancka w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielca.

Prezentacja filmu „Historia Roja” odbędzie się 5 marca w kinie Wrzos, przed filmem rekonstruktorzy przybliżą sylwetkę Żołnierza Wyklętego o pseudonimie „Roj”, natomiast po filmie odbędzie się prelekcja dr Mirosława Surdeja z IPN o/Rzeszów, dla 100 osób przygotowano pamiątkowe wpinki i ryngrafy (bilety do kupienia w kasach kina Wrzos).

Od 1 do 6 marca w holu MDK będzie można podziwiać wystawę Fundacji Przywróćmy Pamięć poświęconą IV Zarządowi „Wolność i Niezawisłość”.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz Senator RP Janina Sagatowska.

Projekt „Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli” w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objęty został PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.