Debatowali na temat bezpieczeństwa w obiektach handlowych

W naradach organizowanych w ramach PZZK uczestniczą tradycyjnie szefowie i przedstawiciele służb, straży i inspekcji z terenu powiatu oraz samorządowcy reprezentujący poszczególne gminy. Jednak na ostatnie posiedzenie zaproszono dodatkowo przedstawicieli największych obiektów handlowych w Stalowej Woli, co jest pokłosiem tragedii, jaka miała w październiku miejsce w Galerii VIVO! – Wydarzył się wielki dramat i teraz jest czas, aby wyciągnąć wnioski i zastanowić się, co możemy zrobić, aby podobnych sytuacji było jak najmniej, a na te, które ewentualnie wystąpią, być jak najlepiej przygotowanym. Po to właśnie to spotkanie – tłumaczył zgromadzonym starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Uczestniczący w spotkaniu Lucjan Maczkowski – Komendant Powiatowy Policji, przyznał, że najwięcej uwagi spośród wszystkich obiektów handlowych w mieście, funkcjonariusze poświęcają Hali Targowej i targowisku. – To tu zawsze dochodziło do największej liczby przestępstw, a konkretnie kradzieży i dlatego tu kierujemy najwięcej patroli. Również tych ponadnormatywnych, które są możliwe dzięki środkom finansowym przekazywanym przez miasto. I to przynosi skutki, kradzieży jest mniej. Kilka miesięcy temu było w całym kraju odgórne polecenie aby wysyłać umundurowane patrole z długą bronią do centrów handlowych, ale po jakimś czasie z tego zrezygnowano, ponieważ były sygnały że to źle wpływa na komfort kupujących – mówił komendant Maczkowski.

W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy przekonywali zarządców obiektów handlowych, aby ci uczulali pracowników do zwracania uwagi na wszelkie sygnały ostrzegające o niebezpieczeństwie, takie jak nietypowe zachowania osób, przedmioty pozostawione bez opieki, czy auta zaparkowane w nietypowych miejscach. Podkreślali też, że pracownicy, zwłaszcza ci zajmujący się ochroną, powinny być osobami sprawnymi i spostrzegawczymi. Warto zaznaczyć, że obecny na spotkaniu Piotr Fedorczak – Center Manager Galerii VIVO! poinformował, iż od czasu ataku nożownika obsada pracowników ochrony została podwojona oraz że stanowią ją wyłącznie sprawni i zdrowi ludzie.

Wśród samorządowców obecnych na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego był Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Zachęcał on zarządców obiektów handlowych do współpracy. – Jesteśmy otwarci na wasze wnioski, chcemy was wspierać. Dlatego proszę o sygnały – co miasto jako samorząd, może dla was zrobić, jak wam pomóc, aby w waszych obiektach klienci, jak i sprzedawcy mogli czuć się bezpieczni – mówił prezydent.

Uczestniczący w obradach przedstawiciele obiektów handlowych byli zgodni co do tego, że potrzeba zarówno im, jak i pracownikom znajdujących się w galeriach punktów handlowych i usługowych, szkoleń, zarówno tych z przedstawicielami ABW – dotyczących postępowania w sytuacjach zagrożenia, jak i np. Państwowej Straży Pożarnej, a poświęconych bezpiecznej i sprawnej ewakuacji z budynków. Na koniec ustalono, że tego typu szkolenia i ćwiczenia będą w przyszłym roku na terenie Stalowej Woli i Powiatu Stalowowolskiego organizowane.