Nagrodzili krwiodawców

Nagrodzili krwiodawców

23 listopada odbyło się w Stalowej Woli spotkanie z honorowymi dawcami krwi. Wielu z nich otrzymało odznaczenia i upominki za dar krwi, którym dzielą się ze społeczeństwem.

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Oddziale Rejonowym PCK w Stalowej Woli liczy ponad 700 krwiodawców i liczba ta stale rośnie, cały czas do klubu zapisują się nowi krwiodawcy. W całym 2020 r. oddali oni w sumie 2177 litrów krwi, a obecny rok pod tym względem jest jeszcze lepszy, ponieważ tylko w okresie od stycznia do listopada oddali już łącznie 2278 litrów tego najcenniejszego płynu.

– Mam ogromny szacunek do krwiodawców. Dzięki ich ofiarności, każdego roku ratowanych jest mnóstwo ludzkich istnień. Dar własnej krwi, jest największym możliwym darem, dlatego chylę nisko czoło przed krwiodawcami – komentuje starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, który uczestniczył w uroczystości i wręczył ufundowane przez Powiat Stalowowolski upominki dla 5 honorowych dawców, za oddanie 50 litrów krwi. Otrzymali je: Bogdan Bednarz, Krzysztof Maj, Mariusz Nowak, Wiesław Pąk oraz Szymon Wojteczek. Warto zaznaczyć, że w stalowowolskim klubie HDK jest już kilkudziesięciu krwiodawców, którzy oddali ponad 50 litrów krwi, a rekordzista oddał 88 litrów i dalej systematycznie oddaje krew.

Warto zaznaczyć, że podczas wspomnianego spotkania wręczonych zostało 87 odznaczeń „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, przyznanych przez ministra zdrowia, a 10 krwiodawców otrzymało rowery ufundowane przez prezydenta Miasta Stalowej Woli za oddanie co najmniej 30 litrów krwi.

Podczas spotkania uczczono również minutą ciszy zmarłego niedawno Antoniego Kłosowskiego, który sam był honorowym dawcą krwi oraz wieloletnim prezesem Rejonowej Rady PCK w Stalowej Woli.

Spotkanie z honorowymi dawcami krwi