Pakiet S.O.S może uratować życie

Pakiet S.O.S może uratować życie

Akcja profilaktyczna „Pakiet S.O.S.” zorganizowana przez Powiat Stalowowolski i Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli ma na celu jak najszybsze dotarcie do niezbędnych informacji zdrowotnych przy nagłych wypadkach.  Jest skierowana głównie do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Akcja została zainaugurowana podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym z udziałem starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego i zastępcy komendanta powiatowego Policji mł. insp. Jacka Irackiego.

„Pakiet „S.O.S.” to koperta w kolorze czerwonym z magnesem, zawierająca kartę informacyjną, w której wpisuje się niezbędne informacje dotyczące jej właściciela tj. dane osobowe, telefony kontaktowe do osób najbliższych, główne choroby, miejsce przechowywania stale zażywanych leków i dokumentacji medycznej, kontakt do lekarza rodzinnego. Bardzo istotne jest, by dane w formularzu były aktualne.  

Umieszczenie koperty w widocznym i dostępnym miejscu w domu (najlepiej na lodówce), umożliwi ratownikom medycznym, policji, straży pożarnej w razie interwencji w nagłych wypadkach, dostęp do ważnych informacji medycznych, dzięki którym można uratować ludzkie życie. W takich sytuacjach czas odgrywa bardzo ważną rolę, a kontakt z osobą poszkodowaną bywa wtedy utrudniony.

Pakiet przygotowano w wersji anglojęzycznej, np. dla kierowców wyjeżdżających za granicę, w razie nagłego zdarzenia służby nie będą mieć problemu z uzyskaniem najpotrzebniejszych danych.

– Pakiet z zawartymi informacjami na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa osób starszych. Jako organizatorzy kampanii chcemy dotrzeć poprzez dzielnicowych, ale również w trakcie spotkań profilaktycznych i współpracy z podmiotami zajmującymi się osobami starszymi, do jak największej liczby osób na terenie Powiatu, by “Pakiet S.O.S.” stał się dobrą praktyką w domach ludzi starszych i nie tylko, ponieważ pakiet można modyfikować – mówi asp. sztab. Robert Kotwica.

Druk kopert sfinansował Powiat Stalowowolski.

– Koperty zostaną przekazane przede wszystkim  starszym, samotnie mieszkającym osobom w każdej gminie Powiatu Stalowowolskiego poprzez dzielnicowych, a także poprzez ośrodki pomocy społecznej. To akcja dobrowolna, każdy kto chce może taki pakiet umieścić na lodówce, bądź w innym widocznym miejscu w domu. Na razie jest to pilotaż akcji, zobaczymy jak przyjmie się wśród naszych mieszańców – mówi Janusz Zarzeczny.

Jak zaznacza mł. insp. Jacek Iracki, zastępca komendanta Policji, dane zawarte w formularzu są szczególnie istotne podczas nagłych wypadków. Służbom łatwiej jest pracować, gdy mają podstawowe informacje o osobie poszkodowanej, a także kontakt do jej osób bliskich. – Na razie zostało przygotowanych 200 kopert dla mieszkańców Stalowej Woli oraz po 100 dla mieszkańców pozostałych gmin. Będą je rozprowadzać dzielnicowi i policjanci z posterunków – mówi Jacek Iracki.

Dlatego też bardzo ważne jest to, by informacje zawarte w formularzu były aktualne. Ponadto, jak zaznacza Robert Kotwica, konieczne jest, by osoba wskazana do kontaktu w formularzu, wiedziała o tym.