Katalpa, hortensja, morwa, borówka – m.in. te drzewka i krzewy można było otrzymać za makulaturę podczas cyklicznej akcji organizowanej przez Powiat Stalowowolski.
„Drzewko za makulaturę” zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, tak było i w ubiegłą sobotę. W dwóch punktach, gdzie można było oddawać makulaturę, czyli Rupieciarni przy ul. 1 Sierpnia 18 A oraz na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego 25, od samego rana ustawiały się kolejki. Makulatura była ważona, a za każde 5 kg mieszkańcy otrzymywali jeden kupon, który wymieniali na sadzonki przed budynkiem starostwa.
W tym roku Starostwo Powiatowe zakupiło następujące gatunki drzew i krzewów: borówka amerykańska, dereń jadalny, katalpa, morwa biała, hortensja bukietowa, ligustr pospolity, w sumie 3 200 sztuk. Natomiast pozostałe sadzonki starostwo otrzymało w ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie od Nadleśnictwa Gościeradów, a były to: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, sosna, klon jawor, dzika róża, lipa, wiąz, jodła, świerk, brzoza, czereśnia ptasia,.
– Nasza akcja zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Od wielu lat propagujemy sadzenie drzew i to się nam udaje. W sumie od początku organizacji tych akcji wydaliśmy ponad 50 tysięcy sadzonek. Te wszystkie rośliny zostały zasadzone. Ponadto w ostatnich latach zwracamy też uwagę na to, by rośliny te nie tylko cieszyły oko, ale też by były pożyteczne dla pszczół. Dlatego też rozdajemy drzewka miododajne, a także owocowe, ale też i duże drzewa, na przykład dęby – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.
Jak zaznacza Witold Tutak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa, w dotychczasowych edycjach mieszkańcy oddali ponad 180 ton makulatury, która trafiła do recyklingu, a w tym roku prawie 14 ton.
– Jeśli chodzi o wybór drzew, to z jednej strony chcemy, by były to drzewa pożyteczne, jak np., borówka amerykańska, a z drugiej strony gatunki lasotwórcze. Mieszkańcy na terenie naszego powiatu mają swoje prywatne lasy i dlatego też dzięki tej akcji mogą wprowadzać gatunki, które je urozmaicają – mówi Witold Tutak.
Dziękujemy za współpracę partnerom akcji Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Stalowej Woli, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, w tym Nadleśnictwu Gościeradów, Nadleśnictwu Nowa Dęba, Nadleśnictwu Rozwadów, a także 5. Drużynie Harcerskiej WAHPETON SHP Harcerska Brać i Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Stalowowolskiego.