Wspaniała zabawa na XX Dożynkach Powiatu Stalowowolskiego!

Wspaniała zabawa na XX Dożynkach Powiatu Stalowowolskiego!

                                                                            


 

Wspaniała zabawa na XX Dożynkach Powiatu Stalowowolskiego!

13 sierpnia odbyły się w Turbi XX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego oraz XXIII Dożynki Gminy Zaleszany. Wydarzenie to przyciągnęło na płytę tutejszego lotniska prawdziwe tłumy mieszkańców.

Dożynki w polskiej tradycji symbolizują zwieńczenie całorocznej pracy rolników i są okazją do podziękowania im za ich działalność. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym p.w. św. Leonarda w Turbi. Następnie korowód dożynkowy przemieścił się na teren pobliskiego lotniska, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Tu, w obecności starostów dożynek – Marzeny Kuny, będącej przewodniczącą Rady Gminy Zaleszany oraz Jana Latawca – rolnika oraz sołtysa sołectwa Pilchów, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz wójt gminy Zaleszany Paweł Gardy, oficjalnie otworzyli dożynki. – Ta impreza to efekt dobrej współpracy na linii Powiat Stalowowolski – Gmina Zaleszany. Dzisiaj się bawimy, ale na co dzień ta współpraca powiatu z gminami pozwala nam wspólnie realizować duże inwestycje i projekty dla dobra mieszkańców. W tym dniu składamy szczególne podziękowania rolnikom pracującym w swoich gospodarstwach. Proszę zwrócić uwagę na to: może zabraknąć wody, może zabraknąć energii, ale nigdy nie ma tak, żeby na naszych stołach zabrakło chleba. To dzięki rolnikom oraz ich wielkiej pracy na rzecz drugiego człowieka – mówił wójt Paweł Gardy.

Wtórował mu starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, który w swoim wystąpieniu podkreślał przemiany, jakie zaszły w ostatnich dziesięcioleciach na polskiej wsi. – Nasza wieś zmieniła swoje oblicze. Mija czas małych wiejskich gospodarstw, dzisiaj większość rolników na naszym terenie to nowocześni i dobrze prosperujący przedsiębiorcy, posiadający duże, wyspecjalizowane uprawy, bądź zajmujący się produkcją pod przetwórstwo mięsne. Ta nowoczesność nie oznacza jednak, że praca rolnika jest łatwa. Ona wciąż jest dużym wyzwaniem. Dziękujemy wam za nią drodzy gospodarze – mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Słowa podziękowań do rolników skierowali również uczestniczący w obchodach przedstawiciele władz centralnych i wojewódzkich, m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, a także parlamentarzyści – senator Janina Sagatowska, poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber, poseł i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz radna wojewódzka Kamila Piech. Oprócz nich, w uroczystości wzięło również udział wielu innych gości, w tym szefów lokalnych służb i instytucji, a także przedstawicieli władz samorządowych z regionu, a nawet z zaprzyjaźnionego Powiatu Bełchatowskiego. – Polska wieś pięknieje i wygląda właśnie tak, jak to, co widzimy dzisiaj w Turbi, czyli jest: nowocześniejsza, radośniejsza, bogatsza i dostojniejsza. Drodzy rolnicy: składamy na wasze spracowane ręce podziękowania za wasz ogromny wysiłek fizyczny, jaki wkładacie w prowadzenie swoich gospodarstw, ale również za ten niematerialny wkład, który jest też niezmiernie ważny. Mimo, że nasza wieś jest coraz nowocześniejsza, to wciąż jest nośnikiem i przekaźnikiem wiary, kultury i tradycji – mówił w swoim przemówieniu poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Po części oficjalnej, zgodnie z tradycją gospodarze dożynek – starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys oraz wójt gminy Zaleszany Paweł Gardy i przewodnicząca Rady Gminy Marzena Kuna, podzielili się – przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Zaleszany ze Zbydniowa, z mieszkańcami powiatu i zaproszonymi gośćmi chlebem, upieczonym z tegorocznych zbiorów. Następnie, na scenie zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca Zaleszaki, Kapela Zaleszaki oraz grupy wieńcowe, których było w sumie aż 20, z: Pilchowa, Maziarni, Jastkowic, Kłyżowa, Dąbrowy, Chwałowic, Dąbrówki Pniowskiej, Turbi, Obojnej, Wólki Turebskiej, Skowierzyna, Agatówki, Kępia Zaleszańskiego, Zaleszan, Dzierdziówki, Kotowej Woli, Motycza Szlacheckiego, Zbydniowa oraz Majdanu Zbydniowskiego. Po tych prezentacjach przyszedł czas na koncert pierwszej gwiazdy – Kapeli Góralskiej „Ciupaga”, która swoim dynamicznym występem rozruszała gromadzącą się coraz liczniej przy scenie publiczność.

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników w organizowanym przez Tygodnik „Sztafeta” konkursu „Sołtys Roku 2023”, w którym fundatorami nagród były Elektrociepłownia Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski. Jego zwycięzcą został sołtys Zbydniowa – Piotr Bednarz, który wygrywał już w tym plebiscycie również w przeszłości. Ważnym punktem uroczystości było również wręczenie wytypowanym przez wójtów rolnikom z terenu powiatu Odznak Honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  W jego imieniu wręczył je gospodarzom wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Rolnicy, którym przyznano odznaczenia, to: Stanisław Kruk, Stanisław Adamus (obaj gmina Bojanów), Piotr Puzio, Mirosław Środek (obaj gmina Zaleszany), Barbara Wojewoda, Teresa Oszust (obie gmina Radomyśl nad Sanem), Jan Herdzik, Anna Stępień (gmina Pysznica), a także Teresa Stec i Jacek Nowakowski (oboje gmina Zaklików).

Kulminacją wydarzenia był występ zespołu „Piękni i Młodzi – Magdalena Narożna”, który przyciągnął na płytę lotniska w Turbi prawdziwe tłumy. Fani z pewnością nie byli zawiedzeni, zwłaszcza że wokalistka – Magdalena Narożna, po zakończeniu koncertu poświęciła im, zwłaszcza najmłodszym, dużo czasu na wspólne fotografie. Wieczór zakończył się potańcówką dożynkową.

Warto dodać, że imprezie towarzyszyło wiele ciekawych stoisk promocyjnych, zorganizowanych przez m.in.: koła gospodyń wiejskich, rzemieślników i rękodzielników z powiatu stalowowolskiego, a także instytucje, w tym stalowowolskich biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Boguchwały, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Nadleśnictwa Rozwadów oraz stalowowolskich firm. Dodatkowo, Aeroklub Stalowowolski zapraszał chętnych na loty zapoznawcze.

Sponsorami XX Dożynek Powiatu Stalowowolskiego byli:

  1. Huta Stalowa Wola S. A.
  2. Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.
  3. Autorud Stalowa Wola
  4. Iwamet Sp. z o. o.
  5. Ford MH Motors Stalowa Wola
  6. Nadsański Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli
  7. San Bud Konstrukcje Stalowe
  8. Bank Spółdzielczy w Zaleszanach
  9. Tartacznictwo Sp. j. w Jastkowicach
  10. Karczma Biesiada w Stalowej Woli
  11. Toyota – Sacar Sp. j. w Stalowej Woli