Rozpoczęła się modernizacja stalowowolskiego DPS-u

Rozpoczęła się modernizacja stalowowolskiego DPS-u

Gruntowny remont rozpoczął się w Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli. Obiekt przejdzie modernizację energetyczną, a wartość całej inwestycji to 4,29 mln zł.

Prace na terenie DPS-u rozpoczęły się w sierpniu i potrwają do października 2024 roku. – Może się komuś wydawać, że to długo. Ale nie da się szybciej, po pierwsze dlatego, że placówka ma mieszkańców i nie może zawiesić funkcjonowania, a więc prace muszą być prowadzone krok po kroku i sukcesywnie przenoszone do każdego, kolejnego pomieszczenia. A po drugie: zakres robót jest ogromny, to naprawdę duża inwestycja, która nie tylko poprawi efektywność energetyczną budynku, ale też sprawi, że stanie się on nowoczesnym obiektem, spełniającym wszystkie obowiązujące wymagania – tłumaczy Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

I tak, w ramach opisywanego zadania ściany budynku – łącznie z piwnicami i fundamentami, zostaną docieplone, wyremontowany i docieplony zostanie również dach, na którym zostanie też wymienione pokrycie. Remontu doczekają się także balkony, tarasy i schody zewnętrzne, a wszystkie okna i drzwi zewnętrzne czeka wymiana. Wymienione będą także instalacje: wodna, grzewcza, elektryczna i oświetleniowa. W budynku zostanie zamontowana również instalacja fotowoltaiczna, a klatki schodowe zostaną dostosowane do wymagań przeciwpożarowych. Wymieniona na nową zostanie również winda. – Jak widać, pracy jest dużo i logistycznie nie będzie to łatwe zadanie ze względu na to, że DPS nie może przerwać działalności. Ale damy radę i zapewniam, że efekt będzie znakomity. Bardzo się cieszę z tej inwestycji, zwłaszcza że realizujemy ją przy dofinansowaniu z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Nie ukrywam, że duża w tym zasługa naszego posła i wiceministra infrastruktury Rafała Webera, który wspiera nasz samorząd w pozyskiwaniu środków na inwestycje – mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Całkowity koszt zadania pod nazwą „Modernizacja energetyczna i dostosowanie do obowiązujących wymagań obiektu Domu Pomocy Społecznej im. J. Gawła w Stalowej Woli etap I” wynosi – wraz z nadzorem, 4,29 mln zł, z czego 2,7 mln zł to dofinansowanie z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – Edycja 1. Pozostałe środki na inwestycję – 1,59 mln zł pochodzą z budżetu Powiatu Stalowowolskiego.