Tłumy na „Drzewku za makulaturę”!

Tłumy na „Drzewku za makulaturę”!

Jubileuszowa – 10. edycja organizowanej przez Powiat Stalowowolski akcji ekologicznej „Drzewko za makulaturę” zakończyła się sukcesem! Wydaliśmy mieszkańcom ponad 7 tys. sadzonek różnego gatunku drzew i krzewów, a oni w zamian przekazali nam 15 ton makulatury. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi, w naszym powiecie będzie czyściej i bardziej zielono!

W tym roku akcja odbyła się 27 kwietnia. Ku naszej radości, jak każdego roku, zainteresowanie nią było ogromne. Od rana mnóstwo osób zostawiało makulaturę na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego 25, a także w Rupieciarni przy ul. 1 Sierpnia 18 A. Następnie wraz z otrzymanymi tam kuponami, przybywali na parking przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli przy ul. Podleśnej, gdzie wymieniali je na sadzonki. W tym rozdawaliśmy im takie gatunki, jak: śliwa President, jabłoń Red Prince, katalpa, malina, hortensja bukietowa, świerk biały, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, sosna, buk, świerk, brzoza oraz czereśnia ptasia.

Część sadzonek przekazanych mieszkańcom została zakupiona przez Powiat Stalowowolski, a resztę przekazały Lasy Państwowe za pośrednictwem Nadleśnictwa Gościeradów oraz Nadleśnictwa Rozwadów.

– Bardzo dziękuję za pomoc i współpracę Lasom Państwowym oraz reprezentującym je Nadleśnictwom. Otrzymaliśmy od nich nie tylko dużo roślin, ale przygotowały również dla mieszkańców ciekawe stoiska edukacyjno-informacyjne. Dziękuję również naszemu niezawodnemu partnerowi, jakim jest stalowowolski Miejski Zakład Komunalny, który również przygotował fajne stoisko, ale przede wszystkim zapewnił sprawny odbiór makulatury. Duże podziękowania należą się także pracownikom Starostwa Powiatowego, którzy tak licznie zaangażowali się w przygotowanie akcji, no i mieszkańcom, którzy co roku tak chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. Warto zaznaczyć, że w wydawaniu sadzonek pomagali również harcerze z 5. Drużyny Harcerskiej „Wahpeton” SHP, pod opieką Zbigniewa Partyki.

Jaki jest ostatecznie bilans 10 lat powiatowej akcji ekologicznej „Drzewko za makulaturę”? Podczas 10 dotychczasowych edycji akcji rozdaliśmy ponad 61 tysięcy sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, za które jej uczestnicy przekazali nam do recyklingu prawie 210 tony makulatury!