Oddaliśmy hołd Żołnierzom Armii Krajowej

Oddaliśmy hołd Żołnierzom Armii Krajowej

14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Nowe święto państwowe, uchwalone 9 stycznia 2025 roku, zostało ustanowione w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie.

W ramach obchodów przedstawiciele parlamentu oraz władz powiatowych i miejskich złożyli wieńce i zapalili znicze przy grobach żołnierzy AK. Pierwszym miejscem, w którym oddano hołd, była główna kwatera “Kedywu” stalowowolskiego obwodu Armii Krajowej, tzw. rozwadowska “Górka”. To właśnie tam w okresie okupacji działał lokal konspiracyjny, a jego likwidacja przez gestapo nastąpiła 18 maja 1944 roku. Upamiętniająca to wydarzenie tablica została odsłonięta 40 lat później – w 1984 roku.

Następnie znicze złożono na grobie kpt. Tadeusza Gajdy ps. “Tarzan”, żołnierza Armii Krajowej zamordowanego przez komunistyczne władze w więzieniu na ul. Montelupich w Krakowie. Jego urodziny przypadają 15 lutego. Kolejnym miejscem pamięci był kamień poświęcony polskim patriotom – żołnierzom Armii Krajowej, znajdujący się przy obwodnicy łączącej Stalową Wolę i Nisko.

Delegacje udały się również pod Bazylikę Konkatedralną w Stalowej Woli, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy AK obwodu Nisko – Stalowa Wola. Następnie hołd oddano przy tablicy poświęconej inż. kpt. Kazimierzowi Pilatowi ps. “Zaremba”, organizatorowi ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Stalowej Woli. Tablica ta znajduje się przy Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego.

Ostatnim miejscem, w którym złożono kwiaty i znicze, było Mauzoleum na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli, poświęcone stalowowolskim bohaterom poległym za wolność Ojczyzny w bojach partyzanckich i frontowych.

W uroczystościach wzięli udział: senator Rzeczypospolitej Polskiej Janina Sagatowska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rafał Weber, władze powiatu w tym starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny i wicestarosta Stanisław Sobieraj oraz władz miasta – prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego i radnego Rady Miejskiej Aleksandra Kapuścińskiego.