Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli

1 marca 2025 roku w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów pw. Zwiastowania Pańskiego w Stalowej Woli-Rozwadowie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na Cmentarz Wojenny w Stalowej Woli-Rozwadowie, gdzie złożono kwiaty na grobie Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Obecni byli m.in. Senator Rzeczypospolitej Polskiej Janina Sagatowska, Poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny. Władze miasta reprezentowali I Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli Tomasz Miśko oraz Przewodnicząca Rady Miasta Agata Krzek. Wydarzenie zgromadziło również licznych mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji patriotycznych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest okazją do oddania hołdu członkom powojennego podziemia, którzy nie złożyli broni i dalej walczyli o wolność Polski.

Obchody w Stalowej Woli były wyrazem pamięci o bohaterach tamtych lat, którzy swoją postawą dali przykład niezłomności i patriotyzmu. Dzięki ich determinacji i poświęceniu możliwe stało się przetrwanie idei wolnej Polski, a ich dziedzictwo pozostaje ważnym elementem narodowej tożsamości.