Zespół Szkół Nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego ul. Hutnicza 17 37- 450 Stalowa Wola tel. 15 842 17 41, fax. 15 842 13 93 dyrektor: Agata Krzek strona www |
Istnienie szkoły nierozerwalnie związane jest z powstaniem i rozwojem Centralnego Okręgu Przemysłowego, huty i Stalowej Woli. Jest to najstarsza szkoła w mieście z ponad 85-letnią tradycją. Na przestrzeni lat kształci i wychowuje młodzież na różnych kierunkach.
Obecnie w skład Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego w Stalowej Woli wchodzą: III Liceum Ogólnokształcące, Technikum nr 1, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1. Placówka uczestniczy w programach ministerialnych, kształcąc młodzież w oddziałach mundurowych.
Wizytówką szkoły są: klasa Oddział Przygotowania Wojskowego (pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej) oraz od bieżącego roku klasa mundurowa – (patronat Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji). Bogata oferta placówki daje możliwość kształcenia w wielu kierunkach. Liceum Ogólnokształcące uczy w klasach z rozszerzeniami:
– język angielski, geografia, matematyka (Odział Przygotowania Wojskowego);
– wiedza o społeczeństwie, język polski, język angielski (klasa humanistyczna);
– geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski (klasa mundurowa, przygotowująca do pracy w Policji i Straży Granicznej);
– biologia, chemia, język angielski;
– biologia, geografia, język angielski.
W Technikum uczniowie kształcą się w dwóch specjalnościach: technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych.
Branżową Szkołę I Stopnia tworzą klasy wielozawodowe. Pozwalają one na wybór takiego kierunku, który podyktowany jest aktualnymi potrzebami rynku pracy.
Dzięki współpracy z instytucjami i służbami z terenu miasta, powiatu, kraju, Zespół Szkół nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego jest szkołą, która realistycznie i perspektywicznie dobiera kierunki kształcenia. „Sikorski” jest szkołą przede wszystkim bezpieczną i przyjazną dla uczniów. Stwarza szansę na lepsze życie współczesnym i przyszłym pokoleniom.
Zespół Szkół Nr 2 |
Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli to nowoczesna placówka edukacyjna z ponad 65-letnią tradycją kształcenia, która z powodzeniem łączy ponadczasowe wartości patriotyczne z innowacyjnym podejściem do nauki i wychowania. Szkoła oferuje zróżnicowaną i atrakcyjną ofertę edukacyjną, odpowiadającą na potrzeby uczniów i wymagania rynku pracy.
W skład Zespołu Szkół Nr 2 wchodzą:
- II Liceum Ogólnokształcące z:
Oddziałami Przygotowania Wojskowego (OPW) – to klasy realizujące specjalistyczny program zatwierdzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Ukończenie OPW umożliwia absolwentom preferencyjne warunki rekrutacji do służby wojskowej, WOT czy uczelni wojskowych.
Oddziałami sportowymi – klasy te dedykowane są młodzieży chcącej rozwijać się w konkretnych dyscyplinach sportowych. W ramach programu szkolenia sportowego uczniowie mogą trenować: judo, pływanie i strzelectwo sportowe lub piłkę nożną i pływanie. Szkoła wspiera rozwój sportowych pasji, umożliwiając jednocześnie realizację pełnego programu nauczania ogólnego.
- Technikum Nr 2, które otrzymało Brązową Tarczę Jakości Perspektywy 2025. Szkoła została również ujęta w Rankingu Szkół Olimpijskich 2025, jako jedyna ze Stalowej Woli, co świadczy o wysokim poziomie nauczania i sukcesach uczniów
w konkursach/olimpiadach przedmiotowych i zawodowych. Olimpiada Wiedzy
i Umiejętności Budowlanych, Olimpiada Buduj z Pasją, Olimpiada z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży to m.in. te, w których uczniowie zdobywają powtarzalne sukcesy poparte tytułami laureata lub finalisty.
W obecnej chwili technikum kształci w zawodach:
- Technik budownictwa
- Technik robót wykończeniowych w budownictwie
- Technik geodeta
- Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
- Technik logistyk
- Technik eksploatacji portów i terminali (w roku 2025/2026 – oddział sportowy)
- Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (w roku 2025/2026 – oddział sportowy)
- Technik przemysłu mody
- Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2, przygotowująca uczniów do wykonywania konkretnych zawodów:
- murarz – tynkarz
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Uczniowie Branżowej Szkoły od lat odnoszą znaczące sukcesy w ogólnopolskim Turnieju Budowlanym „Złota Kielnia” uzyskując tytuł laureata lub finalisty turnieju, potwierdzając wysoki poziom kształcenia zawodowego w placówce.
Zespół Szkół Nr 2 od 2014 r. aktywnie i nieprzerwanie uczestniczy w mobilności edukacyjnej uczniów w ramach programu Erasmus+, umożliwiając uczniom odbywanie praktyk zagranicznych.
“Złota Kościuszkowska” – “Budowlanka” to miejsce, gdzie „Przyszłość dzieje się teraz!” – motto, które odzwierciedla dynamiczny rozwój szkoły i jej zaangażowanie w kształcenie przyszłych pokoleń.
Zespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego ul. Polna 15 37 – 464 Stalowa Wola tel./fax 15 844 04 12 dyrektor: Paweł Ciołkosz strona www |
Zespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli znajduje się w Rozwadowie, historycznej i najstarszej dzielnicy miasta. Dzisiaj jest to nowoczesna szkoła zawodowa. W tym wiodącym w powiecie centrum edukacyjnym kształci się obecnie ponad 700 uczniów, którzy perfekcyjnie łączą naukę z przygotowywaniem się do wejścia na współczesny rynek pracy. Placówka dysponuje nowoczesnym kompleksem dydaktycznym z dobrze wyposażonymi pracowniami przedmiotowymi. Wszystkie pracownie wyposażone są w sprzęt multimedialny. Obecna oferta „Ekonomika”, bo tak popularnie nazywana jest szkoła, obejmuje kierunki:
ekonomiczno- handlowe:
• technik ekonomista,
• technik handlowiec,
• technik rachunkowości
hotelarsko- gastronomiczne:
• technik hotelarstwa,
• technik organizacji turystyki,
• technik żywienia
i usług gastronomicznych
oraz kierunki:
• technik architektury krajobrazu,
• technik fotografii i multimediów,
• technik spedytor
Młodzież Ekonomika kształci się także w szkole branżowej. Najpopularniejsze obecnie kierunki to:
- sprzedawca,
• kucharz,
• cukiernik,
• piekarz, - blacharz,
• fotograf,
• fryzjer,
• krawiec, - mechanik pojazdów samochodowych,
• wędliniarz,
• stolarz,
• złotnik – jubiler
Dodatkowo ofertę szkoły wzbogaca udział w projektach staży zagranicznych. Szkoła otrzymała akredytację Erasmus + do 31 grudnia 2027 r. w sektorze szkolenia i kształcenia zawodowego – staże u pracodawców. Uczestniczący w wyjazdach zagranicznych (Włochy, Niemcy, Anglia, Hiszpania i Portugalia) uczniowie nie tylko doskonalą swoje umiejętności zawodowe, ale poznają również nową kulturę i nowy język.
Profesjonalizm nauczycieli, zaangażowanie i sprzyjająca atmosfera przyczyniają się do wielu sukcesów uczniów w konkursach przedmiotowych i sportowych o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Młodzież ‘Rozwadowskiego Ekonomika” uzyskuje tytuły finalisty i laureatów min. w Olimpiadzie Wiedzy o Bankach, Rachunkowości i Podatkach, Wiedzy o Finansach, Wiedzy o Turystyce, Wiedzy o Hotelarstwie, Wiedzy o Żywieniu, Olimpiadzie Wiedzy Zawodowej „Rok przed dyplomem”, Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz licznych turniejach ekonomicznych( np. Podkarpacki Turniej Wiedzy o Finansach).
Wysoka zdawalność matur i egzaminów zawodowych (młodzież Ekonomika najlepiej w całym powiecie zdaje egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe) spowodowała, że „Ekonomik” wszedł do grona najlepszych szkół na Podkarpaciu- w prestiżowym Rankingu Perspektyw, zdobywając 4 brązowe tarcze i jedną srebrną. zajmując pierwsze miejsce w Stalowej Woli. W tegorocznym rankingu zajęliśmy 24 miejsce w województwie i 421 w Polsce.
Jednak tym, co ponad wszystko wyróżnia szkołę, jest jej atmosfera: Ekonomik lubią wszyscy – kadra, uczniowie i ich rodzice. Potwierdzeniem jest nabór – wciąż rośnie liczba klas pierwszych. Jedna szkoła, a tak wiele możliwości.
I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej ul. Staszica 5 37- 450 Stalowa Wola tel./fax. 15 842 69 45 dyrektor: Mariusz Potasz strona www |
I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej jest najstarszą w Stalowej Woli szkołą średnią. Swoją działalność rozpoczęło we wrześniu 1938 r. w budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2. Pierwszym dyrektorem szkoły był Witold Habdank Kossowski – legionista, pedagog, poeta i polonista. Podczas wojny młodzież uczyła się na tajnych kompletach. 1 marca 1946 r. szkoła powróciła do dawnej siedziby przy ul. A. Mickiewicza.
Do obecnego budynku przy ul. Staszica 5, szkoła przeniosła się w 1953 r. W 1963 r. liceum otrzymało tytuł tzw. szkoły wiodącej, a w 1964 r. przyjęte zostało do międzynarodowego stowarzyszenia UNESCO.
Od wielu lat I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli jest wizytówką edukacyjną miasta i regionu.
Obecnie w liceum uczy się ponad 800 uczniów w 30 oddziałach klasowych. Szkoła proponuje uczniom rozszerzenia z następujących przedmiotów: j. polskiego, języka angielskiego, matematyki, biologii, chemii, fizyki, geografii, informatyki, wiedzy o społeczeństwie. Naucza też czterech języków obcych: j. angielskiego, j. niemieckiego, j. rosyjskiego i j. hiszpańskiego. Placówka ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Wśród uczniów, ponad 30% to uczniowie spoza Stalowej Woli. Absolwenci kontynuują naukę na uczelniach wyższych, z czego ok. 80% studiuje na uczelniach państwowych w systemie dziennym.
Chlubą szkoły jest to, że bardzo wielu uczniów angażuje się w różne formy aktywności, zarówno szkolnej jak i pozaszkolnej.
Od 1965 r. Liceum uczestniczy w ruchu olimpijskim, w którym przez lata uzyskuje wysokie notowania w rankingach szkół ogólnokształcących. Od ponad 20 lat jesteśmy notowani w rankingu maturalnym i olimpiad przedmiotowych miesięcznika Perspektywy. Rokrocznie uzyskujemy tzw. „Srebrną tarczę” przyznawaną dla najlepszych szkół w Polsce biorąc pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego i sukcesy w ruchu olimpijskim na szczeblu ogólnopolskim. Do dnia dzisiejszego szkoła może poszczycić się ok. 300 finalistami olimpiad centralnych, przygotowanymi przez 37 nauczycieli z 16 przedmiotów. Uczniowie naszego Liceum zdobywali laury olimpijskie w Anglii, Argentynie, Korei Płd., w Rosji, we Włoszech, na Tajwanie i w Hiszpanii.
Doceniając sukcesy olimpijskie uczniów pięciokrotnie zorganizowano w naszej szkole finały Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej a od ponad 18 lat współorganizujemy zawody okręgowe Olimpiady Matematycznej Juniorów.
Baza szkoły od ponad 70 lat mieści się w tym samym budynku, który ze względu na upływ czasu, stale jest modernizowany. W ostatnich latach szkoła wzbogaciła się o pełnowymiarową halę sportową i boisko ze sztuczną nawierzchnią. Stale modernizowana i unowocześniana jest baza dydaktyczna szkoły. Posiadamy pełny dostęp do Internetu, bibliotekę z centrum multimedialnym, dwie pracownie informatyczne, pracownie przedmiotowe. W codziennej pracy wykorzystywane są nowoczesne środki audiowizualne i multimedialne.
Od roku 1998 Liceum uczestniczy w międzynarodowej wymianie z różnymi szkołami z krajów Unii Europejskiej.
Uczniowie szkoły biorą udział w różnego rodzaju zajęciach warsztatowych na wyższych uczelniach. Obecnie placówka współpracuje z Politechniką Rzeszowską oraz Wyższą Szkołą Prawa i Administracji.
Wśród absolwentów szkoły jest wielu wspaniałych ludzi, którzy m. in. są dzisiaj profesorami uniwersytetów, nauczycielami akademickimi, wybitnymi menadżerami największych prywatnych bądź państwowych firm, pisarzami, ministrami w rządzie RP, artystami, a przede wszystkim niezależnie od zawodu i wykształcenia, są porządnymi i uczciwymi ludźmi. Co roku wiele roczników spotyka się na zjazdach klasowych ze wzruszeniem wspominając swoją szkolną przeszłość.
W ciągu ponad 80 lat istnienia, tajemnicą szkoły, była i jest nadal, jej atmosfera i klimat, współtworzony przez wspaniałych i wybitnych pedagogów i równie wspaniałą młodzież.
Wszystkie działania szkoły są wierne naszej dewizie:
TRADYCJA-PROFESJONALIZM-PRZYSZŁOŚĆ
Centrum Edukacji Zawodowej ul. Kwiatkowskiego 1 37- 450 Stalowa Wola tel. 15 813 48 54 dyrektor: Damian Rycerz strona www | ![]() |
Historia Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli ma swój początek w założonej we wrześniu 1959 roku Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Pracujących Huty Stalowa Wola. Nasza placówka jest ściśle wpisana w dzieje miasta oraz rozwój Centralnego Okręgu Przemysłowego.
W ciągu ponad 65 lat swojej działalności szkoła zmieniała nazwy (Zespół Szkół Nr 4 im. Płk. Stanisława Dąbka, następnie Centrum Edukacji Zawodowej), sukcesywnie rozszerzała program nauki, wzbogacała ofertę edukacyjną, stając się ważnym ośrodkiem kształcenia pracowników, nie tylko Huty Stalowa Wola, ale również ciągle powstających nowych zakładów przemysłowych w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej.
Obecnie w skład Centrum Edukacji Zawodowej wchodzi 5-letnie Technikum oraz 3-letnia Branżowa Szkoła I stopnia.
Realizujemy kształcenie zawodowe na wielu ciekawych kierunkach,
w Technikum:
- technik mechatronik,
- technik elektryk,
- technik informatyk,
- technik programista,
- technik pojazdów samochodowych,
- technik mechanik,
- technik usług fryzjerskich,
- technik reklamy,
oraz w Branżowej Szkole I stopnia:
- operator obrabiarek skrawających,
- mechanik pojazdów samochodowych,
- lakiernik samochodowy.
W bogatej ofercie naszej placówki, każdy uczeń znajdzie dla siebie ciekawą perspektywę na przyszłość. Nasze kierunki kształcenia wychodzą naprzeciw potrzebom lokalnego rynku pracy, dając tym samym pewność zatrudnienia naszym absolwentom.
Udział w licznych projektach unijnych, pozwolił nam na wyposażenie pracowni zawodowych
w profesjonalny sprzęt, który każdego dnia pomaga uczniom szlifować umiejętności zawodowe. Ponadto CEZ od wielu lat bierze udział w projekcie Erasmus+, dzięki któremu uczniowie wyjeżdżają na praktyki zagraniczne do Hiszpanii.
CEZ jest placówką, w której uczniowie wybitni mogą swobodnie rozwijać swoje pasje
i uzdolnienia, a uczniowie potrzebujący pomocnej dłoni otrzymują wsparcie i profesjonalną pomoc. Doświadczone i empatyczne grono pedagogiczne, jest gwarantem solidnego i rzetelnego przygotowania zawodowego, w przyjaznej atmosferze wsparcia i owocnej współpracy z rodzicami uczniów.
Centrum Edukacji Zawodowej stawia na wszechstronny rozwój młodego człowieka. Współpraca
z licznymi zakładami pracy, instytucjami lokalnymi oraz uczelniami wyższymi m.in. Politechniką Rzeszowską, poszerza horyzonty naszych uczniów stwarzając tym samym warunki do wszechstronnego rozwoju.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ul. Hutnicza 12 37 – 450 Stalowa Wola tel. 15 842 95 23, fax. 15 844 89 11 dyrektor: Maria Piekarz strona www | ![]() |
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Stalowej Woli jest bezpłatną, publiczną placówką kształcenia ustawicznego umożliwiającą uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej i kwalifikacji zawodowych osobom dorosłym w formach szkolnych i pozaszkolnych.
Oferta Centrum kierowana jest do wszystkich, którzy pragną zdobyć wykształcenie na wyższym poziomie, nowe kwalifikacje i umiejętności.
Wysoko wykwalifikowana, doświadczona kadra pedagogiczna oraz nowoczesna baza edukacyjna Centrum dają podstawy rzetelnego przygotowania słuchaczy do funkcjonowania na rynku pracy.
W ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Stalowej Woli działają następujące placówki:
- IV Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
- Szkoła Policealna Nr 3 kształcąca w zawodach: technik usług kosmetycznych, technik bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 2 prowadzące dokształcanie teoretyczne młodocianych pracowników oraz Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe w zawodach: fryzjer, cukiernik, kucharz, florysta oraz technik rachunkowości.
- Branżowa Szkoła II Stopnia nr 1
Nauka w CKZiU odbywa się w formie zaocznej – zajęcia odbywają się średnio co dwa tygodnie w sobotę i niedziele.
Medyczna Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej ul. Staszica 5 (budynek I LO im. KEN) tel. 15 842 04 10 e-mail: msp@stalowowolski.pl dyrektor: Robert Grzyb | ![]() |
Medyczna Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej w Stalowej Woli to szkoła
z tradycjami, która kształci w zawodach medycznych od 1961 r.
Wykwalifikowana kadra pedagogiczna, bogato wyposażone pracownie i biblioteka szkolna dają gwarancję zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu. Nasi słuchacze odbywają zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w placówkach medycznych i opiekuńczych naszego regionu. Wszystkie kierunki kształcenia kończy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, po którym absolwenci otrzymują dyplomy
i certyfikaty respektowane w całej UE.
Medyczna Szkoła Policealna im. Hanny Chrzanowskiej w Stalowej Woli jest placówką publiczną, bezpłatną i bez ograniczeń wiekowych. Do szkoły przyjmowani są kandydaci, którzy posiadają wykształcenie średnie, matura nie jest wymagana.
Kierunki kształcenia
Dzienne:
- technik elektroradiolog (2,5 roku)
- technik farmaceutyczny (2,5 roku)
Stacjonarne (wieczorowe):
- technik masażysta (2 lata)
- pomolog (2 lata)
- opiekun medyczny (1,5 roku)
Zaoczne:
- technik sterylizacji medycznej (1 rok)
- opiekunka dziecięca (2 lata)
Oferta Medycznej Szkoły Policealnej im. Hanny Chrzanowskiej kierowana jest do wszystkich, którzy pragną zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe i poszerzyć swoje umiejętności.
Zespół Szkół Nr 6 Specjalnych Al. Jana Pawła II 21 37 – 450 Stalowa Wola tel./fax. 15 842 10 31 dyrektor: Barbara Nabrzeska strona www |
Zespół Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli to placówka, która jest przyjazna uczniom, dba o ich wszechstronny rozwój, zapewnia troskliwą opiekę i wychowanie. W skład Zespołu wchodzą: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 z oddziałami przedszkolnymi, Szkoła Przysposabiająca do Pracy. W szkole prowadzone jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka, a także realizowany jest Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „ZA ŻYCIEM”.
Działania szkoły wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Osób Szczególnej Troski Nadzieja, Punkt konsultacyjny dla dzieci i młodzieży z autyzmem.
Uczniowie objęci są wielospecjalistyczną pomocą psychologiczno-pedagogiczną w ramach której otrzymują różne formy terapii: korekcję wad mowy, korekcje wad postawy, komunikację alternatywną, Integrację Sensoryczną, zajęcia metodą Tomatisa, metodą Montessori, Biofeedback, zajęcia psychedukacyjne.
Oferta szkoły skierowana jest dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, z autyzmem i innymi dysfunkcjami rozwojowymi. Praca z dziećmi przebiega w oparciu o Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne opracowywane przez zespół specjalistów. Programy te uwzględniają indywidualne potrzeby każdego dziecka/ucznia. Nauczyciele pracujący w Zespole, to pasjonaci, kochający swój zawód, pracujący z dużym zaangażowaniem i oddaniem, stale podnoszący swoje kwalifikacje. Potrafią wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodzin, tak by wszyscy czuli się w tej palcówce dobrze i bezpiecznie.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna ul. Hutnicza 12 37- 450 Stalowa Wola tel. 15 842 18 31 dyrektor: Marzena Łata strona www | ![]() |
W Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej pracuje zespół psychologów, pedagogów, logopedów i doradców zawodowych. Placówka udziela pomocy i wsparcia dzieciom, młodzieży, ich rodzicom oraz nauczycielom.
Do poradni przyjmowane są dzieci i młodzież z powiatu stalowowolskiego na wniosek rodziców / opiekunów.
Prowadzona jest tu terapia indywidualna i grupowa, a także:
- odkrywane mocne strony,
- wspomaganie możliwości rozwojowych,
- diagnoza dynamiki rozwoju,
- kreowanie ścieżki kariery zawodowej,
wspieranie przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w powiecie stalowowolskim.
Oferuje specjalistyczną diagnozę psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną w zakresie:
rozpoznawania indywidualnych potrzeb rozwojowych i możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży,
przyczyn trudności dydaktycznych i wychowawczych,
rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego, dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią),
wspomagania rozwoju uczniów zdolnych,
dojrzałości szkolnej,
zaburzeń rozwoju mowy i wad wymowy,
ADHD, autyzm, zespół Aspergera, zaburzeń zachowania, uzależnień, niedostosowania społecznego,
preferencji zawodowych i kreowanie kariery zawodowej.
Poradnia wspomaga przedszkola, szkoły i placówki w zakresie zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Udziela pomocy w formie:
terapii psychologicznej indywidualnej, rodzinnej, grupowej,
indywidualnej terapii pedagogicznej dla dzieci z trudnościami w nauce, w tym dzieci ze specyficznymi trudnościami,
indywidualnej terapii logopedycznej dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, wadami wymowy, jąkających się z zaburzeniami rozwoju mowy,
terapii dzieci ze spektrum autyzmu,
zajęć terapeutycznych dla uczniów niewidzących i słabowidzących oraz niepełnosprawnych intelektualnie z wykorzystaniem arteterapii,
terapii EEG-Biofeedback,
porad dla rodziców i nauczycieli (trudności wychowawcze, trudności w nauce, problemy okresu dojrzewania, zanurzenia zachowania i inne),
doradztwa zawodowego, pomocy w wyborze dalszego kierunku kształcenia, w tym uczniom niepełnosprawnym,
działań mediacyjnych, między stronami konfliktu (uczniami, rodzicami, nauczycielami),
działań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,
konsultacji na terenie placówek oświatowych.
W Poradni funkcjonuje Zespół Orzekający, który na wniosek rodziców / opiekunów prawnych wydaje orzeczenia:
o potrzebie kształcenia specjalnego w stosunku do uczniów z niepełnosprawnościami:
– niesłyszących i słabo słyszących,
– niewidomych i słabo widzących,
– z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
– z upośledzeniem umysłowym,
– z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera,
– ze sprzężonymi niepełnosprawnościami,
– niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową w stopniu głębokim,
o potrzebie indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego,
o potrzebie indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły,
opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole
Zespół Placówek Oświatowo – Wychowawczych ul. Orzeszkowej 2 37 – 450 Stalowa Wola tel. 15 842 06 37 dyrektor: Dariusz Chmielewski strona www |
![]() |
Zespół Placówek Oświatowo- Wychowawczych jest istotnym elementem uzupełniającym ofertę oświatową Powiatu Stalowowolskiego dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych w Stalowej Woli.
Na okres pobytu i nauki dziecka poza miejscem zamieszkania, bursa przejmuje funkcję domu rodzinnego.
Placówka gwarantuje całodobową opiekę, domowe wyżywienie, dobre warunki socjalno – bytowe, warunki do nauki oraz atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego.
Na zajęciach prowadzonych przez kompetentnych wychowawców młodzież rozwija swoje zainteresowania, pasje, uzdolnienia.
Kadra, dokłada wszelkich starań, aby pobyt w Zespole Placówek Oświatowo – Wychowawczych był czasem dobrym, bezpiecznym i przebiegał w troskliwej atmosferze.
