Łącznie około 500 tymczasowych miejsc noclegowych przygotowanych przez samorządy, będzie w razie potrzeby działało na terenie Powiatu Stalowowolskiego – poinformował starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w dniu 28 lutego.
Starosta poinformował dziennikarzy, że spotkał się na naradzie z wójtami gmin: Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem i Zaleszany, a także z burmistrzem Zaklikowa.
– Wszyscy jesteśmy zgodni, że uchodźcom z Ukrainy trzeba pomagać, ale uważamy, że nasze działania muszą być skoordynowane z działaniami wojewody i zgodne z zaleceniami sztabu wojewódzkiego. Odruchy serca są ważne, ale nie możemy wprowadzać chaosu. Dlatego apelujemy zwłaszcza, aby nie organizować transportu uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej na własną rękę. Podejmowanie się tego, bez zapewnienia im wcześniej miejsca pobytu i sprawdzenia danych osób przewożonych oraz ich stanu zdrowia, nie jest dobrym pomysłem. Pamiętajmy, że według rządowych wytycznych, województwa podkarpackie i lubelskie mają pełnić dla uchodźców rolę recepcyjną, a nie lokacyjną. My mamy być tylko takim przystankiem – mówił starosta Janusz Zarzeczny.
Podczas konferencji poinformował również, że Powiat Stalowowolski już przekazał 150 kompletów łóżek ze śpiworami i poduszkami gminie Stalowa Wola, która zadysponowała je na obiekcie MOSiR-u. Powiat zamówił już również kolejne 200 takich kompletów, na wypadek, gdyby trzeba było przygotować kolejne miejsca noclegowe.
– Na ten moment zabezpieczyliśmy też 36 miejsc w naszej bursie międzyszkolnej. Z rozmów z wójtami wiem, że każda gmina wiejska przygotowuje również po kilkadziesiąt miejsc we własnym zakresie, w gminnych obiektach. Tworzone są również magazyny, do których będzie trafiała żywność nadająca się do długiego przechowywania. Ona będzie mogła być transportowana na Ukrainę, ale również być wydawana uchodźcom na miejscu. W sumie, razem z miejscami przygotowanymi przez miasto na MOSiRze, na terenie całego powiatu będzie około 500 miejsc dla uchodźców, plus to, co oferują im sami mieszkańcy – mówił starosta Janusz Zarzeczny.
Jak zaznaczył uczestniczący również w konferencji wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, warto, aby mieszkańcy konsultowali pomoc, jaką chcą nieść uchodźcom, z lokalnymi samorządami.
– Ona musi być przemyślana, żeby była skuteczna. Przygotowujmy i kupujmy rzeczy, które rzeczywiście są potrzebne. I przekazujmy je odpowiednim służbom, które przekierują je dalej. My, jako powiat, współpracujemy z Rejonem Radechowskim na Ukrainie. Wśród radnych i pracowników organizujemy obecnie zbiórkę na rzecz radechowskiego szpitala, która będzie przeznaczona na zakup podstawowych medykamentów, które są tam teraz niezwykle potrzebne – mówił wicestarosta Mariusz Sołtys.
Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślano również, że wszystkie osoby prywatne, jak i organizacje chcące pomagać ukraińskim uchodźcom, mogą się zgłaszać poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej www.PomagamUkrainie.gov.pl.
Działa także specjalna infolinia dla cudzoziemców wjeżdżających na Podkarpacie 800 100 990.