Powiat Stalowowolski wciąż na topie!

Powiat Stalowowolski wciąż na topie!

Stalowowolski ponownie wśród najlepszych powiatów w kraju! W dniu 13 marca, starosta Janusz Zarzeczny odebrał statuetkę za zajęcie przez Powiat Stalowowolski 8. miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2023 rok, którego organizatorem jest Związek Powiatów Polskich.

Po raz kolejny jury konkursu organizowanego przez Związek Powiatów Polskich wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy. Aby wyrównać szanse wszystkich uczestników, ZPP organizuje swój ranking w rozbiciu na kilka kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Tytuł Laureatów Rankingu Powiatów przyznawany jest każdego roku samorządom, które zdobyły w nim miejsca od 2 do 15. Natomiast jego zwycięzca jest ogłaszany Liderem Rankingu.

Liderów i laureatów najnowszej edycji Rankingu Związku Powiatów Polskich ogłoszono 13 marca, a wręczenie pamiątkowych statuetek odbyło się w Karpaczu. Podczas uroczystości, starosta Janusz Zarzeczny odebrał statuetkę za zajęcie przez Powiat Stalowowolski 8. miejsca w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców. – Utrzymaliśmy pozycję sprzed roku, a w sumie już 5. rok z rzędu jesteśmy klasyfikowani wśród laureatów, czyli  w najlepszej „15” w kraju. Można więc powiedzieć, że przez całą mijającą kadencję nasz powiat był wśród najlepszych. Jestem bardzo zadowolony z tych wyników, a przede wszystkim ich regularności. Widać, że w naszym działaniu nie ma pojedynczych zrywów, tylko działamy konsekwentnie na wysokim poziomie. I w tym miejscu powtórzę to, co powtarzam odkąd bierzemy udział w rankingu Związku Powiatu Polskich – tu wysokiego miejsca nie da się kupić, ponieważ nie jest to jeden z tych rankingów, w których najlepsze lokaty są związane z uiszczeniem odpowiednich opłat. Tu trzeba się wykazać działaniem. Ten konkurs jest bezpłatny, prowadzony przez ZPP w sposób bardzo skrupulatny i rzetelny, a co najważniejsze – bezstronnie oceniający pracę poszczególnych samorządów. Dlatego tym bardziej cieszy mnie dobry wynik w tej najliczniej obsadzonej przez powiaty kategorii. To pokazuje, jak dobrze radzimy sobie na tle innych polskich powiatów o podobnej wielkości i potencjale. Nie boję się powiedzieć tego głośno – jesteśmy wśród najlepszych w Polsce. I to jest dobra wiadomość zarówno dla naszych mieszkańców, jak i przedsiębiorców, ponieważ Powiat Stalowowolski to świetne miejsce zarówno do życia, jak i inwestowania – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Oceniając powiaty, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Zwycięzcą rankingu za 2023 r. w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców, został Powiat Raciborski.