Stawiamy na rozwój neurochirurgii

Stawiamy na rozwój neurochirurgii

1,9 mln zł – tyle kosztował nowoczesny sprzęt, zakupiony na potrzeby Pododdziału Neurochirurgii w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Inwestujemy w neurochirurgię, ponieważ jest ona dla nas niezwykle ważna. Pacjentów przybywa, a nasz ośrodek zabezpiecza nie tylko powiat, ale cały region – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

8 marca w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano najnowszy sprzęt, który dzięki staraniom Powiatu Stalowowolskiego został zakupiony na wyposażenie Pododdziału Neurochirurgii. W wydarzeniu obok starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego, wzięli również udział: przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Ryszard Andres, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Monika Pachacz-Świderska, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Beata Barcicka-Kłosowska, kierownik Pododdziału Neurochirurgii Jakub Litak, kierownik Bloku Operacyjnego Arman Karapetyan oraz pielęgniarka naczelna Beata Koń.

Sprzęt, który zaprezentowano podczas konferencji, to system nawigacji chirurgicznej oraz aspirator ultradźwiękowy. Urządzenia te pozwalają leczyć pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi w tym chorobie Parkinsona, guzami mózgu i padaczką wielolekooporną. Wartość zakupionego sprzętu, to 1,9 mln zł, z czego aż 1 mln 520 tys. zł stanowiło dofinansowane z rezerwy celowej budżetu państwa, a 380 tys. zł dołożył z własnego budżetu Powiat Stalowowolski.

– Dzięki temu sprzętowi nasza neurochirurgia będzie mogła poszerzać gamę oferowanych świadczeń. Mamy tu wspaniałą kadrę, świetny sprzęt, a teraz pracujemy jeszcze nad rozpoczęciem remontu pomieszczeń na starym Bloku Operacyjnym, które zostaną przeznaczone na potrzeby Pododdziału Neurochirurgii. Mamy zabezpieczone na ten cel środki i jeszcze w tym roku te prace zostaną wykonane – mówił podczas konferencji starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

O tym, jakiego rodzaju zabiegi i operacje neurochirurgiczne w Stalowej Woli już są wykonywane, a jakie są jeszcze w planach, a także o możliwościach nowo zakupionych urządzeń, opowiedział natomiast dziennikarzom dr Jakub Litak, który kieruje Pododdziałem Neurochirurgii.

– Jeszcze niedawno wydawało się, że neurochirurgia w Stalowej Woli to co najwyżej marzenia, albo nawet jakaś mrzonka. A dzisiaj – dzięki wsparciu wielu osób dobrej woli, mamy sprzęt, którym możemy się chwalić w całym kraju. Prezentowana tu dzisiaj neuronawigacja, to przełom w neurochirurgii. Jak sama nazwa wskazuje, jest formą nawigacji, prowadzącej chirurga czy neurochirurga przez bardzo delikatne struktury układu nerwowego bezpiecznymi drogami. Dzięki niej jesteśmy w stanie w bezpieczny sposób leczyć pacjentów onkologicznych oraz z chorobami kręgosłupa. Chcę to podkreślić: neuronawigacja umożliwia nam bezpiecznie usuwać nowotwory układu nerwowego. Ale to nie wszystko, ponieważ dzięki niej będziemy też mogli wprowadzać kolejne nowoczesne procedury w naszym oddziale. Jesteśmy w stałym kontakcie z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neurochirurgii i wspólnie z nim planujemy m.in. wprowadzanie w naszym szpitalu głębokiej stymulacji mózgu. Neuronawigacja pomoże nam dokładnie zaplanować tor elektrody, którą będziemy implantować pacjentom z chorobą Parkinsona w głębokie struktury mózgu, z precyzją sięgającą 1 milimetra. Bez neuronawigacji nie byłoby to możliwe – tłumaczył dr Jakub Litak.

Co najważniejsze, sprzęt, który został zakupiony pod koniec grudnia 2023 roku, jest już w użyciu. Do tej pory lekarze wykonali za jego pomocą już ponad 20 zabiegów, w tym również onkologicznych. Doktor zdradził również, że stalowowolski szpital już rozpoczął starania o zgodę na wspomniane operacje głębokiej stymulacji mózgu.

– Myślę, że formalności powinny zakończyć się do końca marca. W kolejnych miesiącach powinniśmy otrzymać zgodę. Mamy z kolegami z oddziału nadzieję, że w drugiej połowie roku będziemy mogli już przyjmować i skutecznie leczyć pierwszych pacjentów z chorobą Parkinsona – stwierdził podczas konferencji prasowej dr Litak.

Natomiast uczestnicząca w wydarzeniu dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Monika Pachacz-Świderska podkreślała, że mimo iż neurochirurgia w naszym szpitalu jest od niedawna, bo w październiku 2023 roku obchodzono dopiero jej 1. rocznicę działalności, to rozwija się w bardzo szybkim tempie.

– W ubiegłym roku w ramach Pododdziału Neurochirurgii udzieliliśmy około 1200 świadczeń i tyle samo w ramach Poradni Neurochirurgicznej. Chcemy, aby pacjenci ze Stalowej Woli, z powiatu stalowowolskiego oraz z całego Podkarpacia mieli dostęp do wysoko specjalistycznych usług, których do tej pory nie było na terenie naszego województwa – mówiła dyrektor Monika Pachacz-Świderska.