Oddział Dermatologiczny po przeprowadzce

Oddział Dermatologiczny po przeprowadzce

– To był długo wyczekiwany moment. Oddział Dermatologiczny wyglądał jakby wciąż tkwił w PRL-u. Jakość i wygląd dotychczasowych pomieszczeń stanowczo odbiegały od prowadzącej go młodej i świetnej kadry oraz stosowanych tu nowoczesnych form leczenia. Na szczęście to już przeszłość – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, który wziął udział w konferencji prasowej, związanej z uruchomieniem Oddziału Dermatologicznego w nowej lokalizacji.

Wydarzenie odbyło się 22 maja, dokładnie w tydzień po przeprowadzce Oddziału Dermatologicznego do nowej lokalizacji. Przypomnijmy, że od początku swojego istnienia, czyli od 1965 roku, stalowowolski Oddział Dermatologiczny funkcjonował w stojącym osobno budynku, pochodzącym z 1938 roku.

– Już od dłuższego czasu otrzymywaliśmy tylko warunkowe pozwolenia na funkcjonowanie tego budynku, dlatego szukaliśmy nowej lokalizacji dla naszej Dermatologii. Kierujący tym oddziałem od 15 lat Jerzy Maciąg od początku marzył, aby stworzyć lepsze warunki tutejszym pacjentom. Nareszcie się to udało i dzisiaj spotykamy się, aby przekazać naszej społeczności dwie informacje: po pierwsze – Oddział Dermatologiczny przeniósł się z dawnej lokalizacji do odnowionych pomieszczeń, w których wcześniej znajdowała się kardiologia zachowawcza. A po drugie – to pozwoli nam rozwijać i rozszerzać działalność oddziału – mówiła Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, podczas wspomnianej konferencji.

Obok niej, wzięli w niej również udział władze Powiatu Stalowowolskiego – starosta Janusz Zarzeczny i wicestarosta Stanisław Sobieraj, z-ca dyrektora szpitala ds. lecznictwa Beata Barcicka-Kłosowska, a także kadra Oddziału Dermatologicznego, na czele z lekarzem kierującym – Jerzym Maciągiem. On sam nie krył radości z przeprowadzki.

– Powoli już traciłem nadzieję, że uda nam się przenieść do lepszych warunków. To przeskok cywilizacyjny, zarówno dla pacjentów, którzy wreszcie będą hospitalizowani w lepszych warunkach, jak i dla kadry, która będzie miała inny komfort pracy. To ułatwi nam rozwijanie nowych metod leczenia – i w ogóle całego oddziału. Chcemy – dzięki wsparciu prezydenta Stalowej Woli, rozwijać się w kierunku dermatologii dziecięcej. Docelowo chcemy uruchomić w ramach naszego oddziału odcinek dziecięcy z 2 salami dla dzieci z oddzielnym aneksem i miejscami dla rodziców. Tu chcemy wprowadzać leczenie łuszczycy i atopowego zapalenia skóry metodami biologicznymi. Ludzie szukają ośrodków z takim leczeniem.  Odcinek dziecięcy chcielibyśmy uruchomić do końca tego roku. Chcemy również rozwijać pobyty jednodniowe w kierunku terapii fotodynamicznej oraz chirurgii i dermatochirurgii jednego dnia – mówił dziennikarzom Jerzy Maciąg, lekarz kierujący Oddziałem Dermatologicznym.

Zaznaczył również, że już samo funkcjonowanie w budynku szpitala, a nie osobnym, jest ogromnym ułatwieniem, nawet ze względu na możliwość przeprowadzania badań pacjentom, które teraz jest znacznie szybsze i łatwiejsze, ponieważ nie trzeba – bez względu na pogodę, przemieszczać się między budynkami. Na nowym Oddziale Dermatologicznym jest przewidziane 14 miejsc dla pacjentów, aczkolwiek istnieje możliwość powiększania tej liczby do 20 poprzez tzw. dostawki.

– Dermatologia jest bardzo ważnym oddziałem. Choroby skóry są dla pacjentów bardzo uciążliwe, a chorują wszyscy – od małych dzieci, przez młodzież, po dorosłych i osoby starsze. To, co dzisiaj pokazaliśmy, to dopiero początek. Mamy fajną kadrę, przyszłość przed nami. Teraz, po przeprowadzce, będziemy sukcesywnie rozwijać i unowocześniać ten oddział – zapowiedział starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.