Nowe aparaty USG w stalowowolskim szpitalu

Nowe aparaty USG w stalowowolskim szpitalu

Dwa wysokiej klasy aparaty USG trafiły na wyposażenie Pracowni Diagnostyki Obrazowej w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym. – To sprzęt klasy premium – zachwala nowe urządzenia starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Okazją do zaprezentowania wartych aż 1,48 mln zł dwóch aparatów USG, była zorganizowana w dniu 24 maja 2024 roku akcja badań ultrasonograficznych piersi, towarzysząca wydarzeniu pn. „Dzień Matki w Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli”.

– Dzięki temu, że realizujemy projekt finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, nasz szpital mógł zakupić dwa nowoczesne aparaty do badań USG. One umożliwią nam bardzo szeroki panel badań, między innymi nawet drobnych stawów oraz skóry. A dzisiaj – z okazji Dnia Matki, zorganizowaliśmy przy ich wykorzystaniu akcję profilaktyczną badania piersi. Panie, które się do nas zgłosiły, mają wykonywane badania USG właśnie na nowym sprzęcie oraz przez nowych specjalistów, zatrudnionych w naszym szpitalu. USG piersi to podstawowe badanie jeśli chodzi o wstępną diagnostykę gruczołu piersiowego, ale był problem z dostępnością do niego, ze względu na brak doświadczonych specjalistów. Pozyskaliśmy więc nowych lekarzy radiologów i ten dzień rozpoczyna wykonywanie tego typu badań w stalowowolskim szpitalu na szerszą skalę – mówiła podczas zorganizowanej konferencji prasowej Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podkreślał natomiast, że w ramach projektu na dofinansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych, stalowowolski Szpital Powiatowy wzbogaci się o znacznie więcej nowoczesnego sprzętu, niż zaprezentowane aparaty USG.

– To bardzo ważne i kosztowne urządzenia, ale to dopiero początek zakupów z tego programu. W planach mamy jeszcze zakup kolejnych urządzeń, w tym aparatów RTG oraz tomografu komputerowego, a także wózków do przewozu chorych, foteli transportowych, kardiomonitorów i defibrylatorów. Z tego programu będzie też przeprowadzony remont podjazdu dla karetek – zapowiedział starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.