Łóżka dla Szpitala Powiatowego od McDonald’s Polska

Łóżka dla Szpitala Powiatowego od McDonald’s Polska

10 wielofunkcyjnych łóżek przeznaczonych dla rodziców hospitalizowanych dzieci, przekazała SPZZOZ Powiatowemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Stalowej Woli Fundacja McDonald’s Polska. Ich zakup sfinansował Wojciech Sala, właściciel stalowowolskiej restauracji McDonald’s.

Uroczyste przekazanie łóżek przeznaczonych do użytku rodziców, przebywających wraz z leczonymi na szpitalnych oddziałach dziećmi, odbyło się 19 października w Oddziale Pediatrii stalowowolskiego Szpitala Powiatowego.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę dzisiaj w imieniu władz Powiatu Stalowowolskiego podziękować Fundacji Ronalda McDonalda oraz personalnie darczyńcom, Państwu Oldze i Wojciechowi Sala za ten piękny dar na rzecz Oddziału Pediatrycznego. Mogę bez wahania powiedzieć, że Pediatria to oddział, w którym leczeni są najważniejsi pacjenci, leczone są dzieci, dlatego dziękujemy tym bardziej. Dziękujemy również za wzorową opiekę nad małymi pacjentami całemu personelowi oddziału, na czele z kierującym nim doktorem Dariuszem Dąbkiem – mówił podczas konferencji towarzyszącej przekazaniu łóżek Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Warto zaznaczyć, że Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazała 69 szpitalom w całej Polsce łącznie 1 134 łóżka, przeznaczone do użytku rodziców, przebywających wraz z leczonymi na szpitalnych oddziałach dziećmi. Łóżka te cechują wielofunkcyjność i kompaktowość, dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia mogą służyć jako fotel, a wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w szpitalnych salach, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko hospitalizowanego dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, przyjaciół fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. Dziesięć łóżek dla Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli sfinansował i przekazał w dniu 19 października 2023 roku Wojciech Sala, franczyzobiorca McDonald’s Polska i właściciel restauracji w Stalowej Woli.

– Choroba dziecka, wiążąca się z pobytem w szpitalu, może być trudnym doświadczeniem dla całej rodziny. Bliskość mamy czy taty pomaga dziecku poczuć się kochanym i bezpiecznym. Łóżko dla rodzica w szpitalu jest ważne, ponieważ zapewnia mu miejsce do odpoczynku i regeneracji. Dzięki temu rodzic może być w pełni sił, aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę. Dlatego z przyjemnością sfinansowaliśmy i przekazujemy te łóżka, aby służyły naszej lokalnej społeczności – mówił Wojciech Sala podczas zorganizowanej z tej okazji w stalowowolskim szpitalu konferencji.

Łóżka trafiły na Oddział Pediatryczny, a jak bardzo się tu przydadzą, najlepiej świadczą liczby – ponad 90 % hospitalizowanych tu dzieci, przebywa wraz z rodzicami. A podarowane przez Fundację Ronalda McDonalda łóżka pomogą im wygodniej funkcjonować w szpitalnych warunkach.

– Życzyłbym sobie, żeby te łóżka były wykorzystywane w jak najmniejszy sposób. Wiadomo, że każde zajęte łóżko przez rodzica oznacza jedno chore dziecko. Niestety na pewno tego nie unikniemy i te łóżka będą używane. Zdrowy, wypoczęty rodzic oznacza szybszą rekonwalescencję dziecka – mówił wicestarosta Mariusz Sołtys.

W przekazaniu łóżek oprócz ich fundatorów – Olgi i Wojciecha Sala, wzięli również udział pracownicy stalowowolskiej restauracji McDonald’s – koordynator Aleksandra Drenio, asystent kierownika Jakub Roman oraz Katarzyna Jędrek-Giza z McDonald’s Polska. Natomiast szpital reprezentowali dyrektor placówki Monika Pachacz-Świderska, Dariusz Dąbek – lekarz kierujący oddziałem, a także pielęgniarka oddziałowa Joanna Duma. Uczestniczący w konferencji wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys zaznaczył również, że to nie pierwszy raz, gdy Olga i Wojciech Sala angażują się na rzecz naszej lokalnej społeczności.

– Od lat wspierają inicjatywy na rzecz naszych mieszkańców. Szanujemy i doceniamy ich zaangażowanie w działalność sportową, kulturalną i charytatywną, za co Powiat Stalowowolski uhonorował Państwa Sala Kryształowym Sercem.