Będą szczepić lisy

Będą szczepić lisy

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, na obszarze całego województwa podkarpackiego w dniach 9 – 18 września  2021 r.

Akcja ta będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych. Szczepienie lisów będzie wykonywane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów  z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych,  oraz będzie wykładana ręczne – wokół osiedli ludzkich.

Przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowy – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające  skierowane jest wyłącznie na lisy. W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że:

         – przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy;

         – ich podnoszenie jest niewskazane;   

        – w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntowanie przemyć wodą z mydłem;

         – kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;

        – w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych,  a ponadto  wstrzymanie się od  polowań.