W poniedziałek, 27 czerwca w Dąbrówce Pniowskiej – z inicjatywy wójta Jana Pyrkosza – miała miejsce uroczystość zakończenia przebudowy wałów przeciwpowodziowych Sanu i Wisły, przeprowadzonej w latach 2019-2020. W ramach tego ważnego w dziejach gminy wydarzenia odprawiona została Msza św., dokonano odsłonięcia i poświecenia pamiątkowej tablicy.
Uroczystość zapoczątkowała Msza Święta odprawiona na ołtarzu polowym położonym u ujścia Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej. Nabożeństwo, podczas którego zebrani modlili się i dziękowali tym wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji inwestycji, odprawił ks. Proboszcz Marek Mazur.
Dalsza część wydarzenia odbyła przed frontem Domu Ludowego w Dąbrówce Pniowskiej. Na wstępie Wójt Gminy Jan Pyrkosz, w imieniu samorządu gminnego i sołectwa Dąbrówka Pniowska, powitał przybyłych na zaproszenie gości, wśród których znaleźli się: Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Prezes PP Wody Polskie Przemysław Daca, Dyrektor RZGW w Rzeszowie Anna Sowa, Z-ca Dyrektora RZGW Kraków Kacper Rosa, Dyrektor Zlewni Sanu w Stalowej Woli Witold Bielecki, Dyrektor Zlewni Wisły w Sandomierzu Krzysztof Sobiecki, Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny, Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy, Wójt Gminy Bojanów Sławomir Serafin, Komendant PSP Stalowa Wola Szczepan Kozioł, kpt. Ireneusz Kozubal z Garnizonu Nisko, Przewodniczący Rady Gminy Radomyśl nad Sanem Edward Wermiński, radni powiatowi: Leokadia Gugała i Marek Pater, Prezes Gminny ZOSP Mariusz Kosiński, Komendant Gminny ZOSP Grzegorz Krawiec. Na uroczystość przybyli także: mieszkańcy, radni gminni, sołtysi i strażacy. Zwracając się do zebranych Wójt powiedział:
„Przebudowa wałów Sanu i Wisły, chroniących Gminę Radomyśl nad Sanem to historyczna inwestycja, która w ogromnej skali zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców Gminy i chroni ich domostwa przed skutkami powodzi. W naszej pamięci nadal zachowane są wydarzenia wielkich zagrożeń powodziowych naszej Gminy, szczególnie w latach 1997,2001 i 2010. Wówczas udało nam się uchronić przed powodzią. Późniejsze inwestycje na wałach i ta ostatnia pozwalają nam uwierzyć, że jesteśmy już bardzo bezpieczni. W imieniu własnym i mieszkańców Gminy Radomyśl nad Sanem pragnę wyrazić wdzięczność Bogu za ochronę przed powodziami i tym wszystkim ludziom, którzy podejmowali decyzję, przygotowywali i realizowali inwestycje dla osiągnięcia celu w postaci zapewnienia bezpieczeństwa ludności przed powodzią. Składam serdeczne podziękowania Rządowi RP – na ręce Pana Rafała Webera – za zapewnienie finansowania przebudowy wałów Sanu i Wisły. Projektantom i na ręce Pani Dyrektor RZGW w Rzeszowie Anny Sowa – za zapewnienie całego procesu inwestycyjnego. Dziękuję Wykonawcy – Firmie EKOMEL razem z podwykonawcami. Dziękuję również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się i uczestniczyli w realizacji tej historycznej inwestycji”.
Następnie miało miejsce odsłonięcie i poświecenie tablicy ufundowanej „budowniczym” wałów przeciwpowodziowych. Tablice odsłonili zaproszeni goście: Wiceminister Rafał Weber, Wicewojewoda Radosław Wiatr i Prezes Przemysław Daca. Poświęcenia tablicy, po odmówieniu modlitwy, dokonał ks. Proboszcz Marek Mazur.
W dalszej części zabrała głos Dyrektor RZGW w Rzeszowie Anna Sowa, która pokrótce przedstawiła zakres inwestycji. Powiadomiła, że przebudowę wałów Sanu i Wisły, której uroczyste zakończenie nie mogło się odbyć wcześniej ze względu na panującą pandemię, zrealizowano w latach 2019 – 2020. W ramach zadania przebudowano łącznie 16 km. wałów, ( w tym także na terenie gminy Gorzyce), a koszt prac wyniósł 73,5 mln. zł. Prace polegały głównie na poszerzeniu obwałowań i podwyższeniu korony wałów. Inwestycja ta zabezpiecza około 20 tys. mieszkańców z 20 miejscowości. Dyrektor nadmieniła, że prowadzone są, jak również planowane dalsze prace modernizacyjne infrastruktury przeciwpowodziowej zabezpieczającej region.
W wystąpieniu do zebranych Wiceminister Rafał Weber powiedział: „Bezpieczeństwo, pokój i spokój to trzy wyzwania, przed którymi stoi każda władza centralna, jak i samorządowa. Każdy obywatel naszego kraju chce mieszkać w miejscu, które nie będzie zagrożone powodzią, pożarem, czy inną klęską środowiskową. Cieszę się bardzo, że od zakończenia inwestycji polegającej na wzmocnieniu wałów, zarówno na rzece Wisła jak i na rzece San” mieszkańcy gminy Radomyśl nad Sanem, ale też miejscowości z drugiej strony tych rzek – Wrzaw, Zaleszan, mogą mieszkać w miejscu spokojnym, które nie będzie zagrożone. Mamy w pamięci wielkie zagrożenia z lat 2001, 2004 i 2010. Wtedy, dzięki Bogu i ofiarnej pracy, obrony strażaków ochotników, mieszkańców udało się je przezwyciężyć. Jestem przekonany, że zakończona inwestycja przyczyni się do tego, że ta ziemia nie zazna już takiego zagrożenia, przez co mieszkańcy tego terenu będą mogli żyć w spokoju. Dlatego cieszę się bardzo, że my jako władza rządowa, a w naszym imieniu Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, tę inwestycję wykonało. Zakres wykonanych prac, liczba zabezpieczonej ludności pokazuje, że warto było zrealizować tę inwestycję. Dziękuję Prezesowi i pracownikom Wód Polskich, dziękuję wykonawcy za realizację tego zadania, a samorządowcom za wsparcie i współpracę.”
Gratulacje z racji wykonanej inwestycji złożył w imieniu Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Wicewojewoda Radosław Wiatr. Powiedział: „To na pewno wielki dzień dla gminy Radomyśl nad Sanem, ale i całego Podkarpacia. Dzisiejsza inwestycja to zadanie dzięki, której będą mogli Państwo spokojnie spać. W imieniu wojewody chcę podziękować wszystkim, którzy dołożyli jakakolwiek cegiełkę, abyśmy dzisiaj mogli się spotkać i świętować oddanie tej bardzo ważnej inwestycji. Dziękuję za te wszystkie rzeczy, które robicie dla swojej małej Ojczyzny.”
Głos zabrał także Prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który podziękował za wyrażone słowa uznania i podziękowania za pracę pracowników Wód Polskich. Zapowiedział realizację kolejnych inwestycji przeciwpowodziowych w regionie.
Inwestorem przebudowy wałów Sanu i Wisły były PP Wody Polskie, RZGW w Rzeszowie. W ramach zadania pn. „Wisła Etap 2” łącznie zmodernizowano 16 km wałów obydwu rzek. Na rzece San roboty prowadzone były na odcinku 2,193 km od Pniowa do ujścia Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej. Przeprowadzone zadanie było kontynuacją przebudowy obwałowań tej rzeki wykonanej w latach 2014 – 15, kiedy to zmodernizowano 7,2 km wału od Radomyśla do Pniowa. Prace na Wiśle, zapoczątkowane w marcu 2019 roku, były prowadzone na terenie naszej gminy na odcinku 7,2 km od ujścia Sanu do granicy z województwem lubelskim.
Prace na obydwu rzekach polegały m.in. na wykonaniu zabezpieczenia przeciwfiltracyjnego, rozbudowę korpusu oraz podwyższanie korony obwałowania. Ponadto przebudowano drogi przywałowe i rampy wałowe. Wykonawcami inwestycji, zarówno na Sanie jak i Wiśle na terenie naszej gminy, było konsorcjum firm, którego liderem był EKOMEL z Janowa Lubelskiego, zaś partnerami: Zakład Usług Wodno – Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza oraz DAB SW BUDNY z Ligoty. Koszt wykonanych robót wyniósł 73, 5 mln. zł., a sfinansowane zostały ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz z budżetu państwa.
Inwestycje na Wiśle i Sanie można bez wahania określić mianem historycznymi. Były to bowiem największe przedsięwzięcia na terenie gminy realizowane w ostatnim czasie, o czym świadczy zakres rzeczowy i finansowy. Jak ważne i konieczne dla całej społeczności gminnej jest realizacja tych dużych inwestycji przekonują nas zagrożenia powodziowe mające miejsca w przeszłości. Wisła i San, w dorzeczu których leży nasza gmina, już nie raz pokazały jak potrafią być niezwykle groźne. Wykonana modernizacja wpłynie na poprawę i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i w znaczącym zakresie przyczyni się do ograniczenia nieprzewidywalności i skutków powodzi.
Tekst i zdjęcia : Gmina Radomyśl nad Sanem