Uczniowie ZS Nr 3 obsadzili rondo w Pysznicy

Uczniowie ZS Nr 3 obsadzili rondo w Pysznicy

Berberysy, jałowce, sosny – m.in. takie rośliny zasadzili na rondzie w Pysznicy uczniowie 2. klasy Technikum Architektury Krajobrazu z Zespołu Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego.

Mowa o rondzie na skrzyżowaniu dróg powiatowych 1019R oraz 1024R, które wybudowano pod koniec 2019 roku.

– Rondo bardzo usprawniło ruch w tym miejscu i takie było jego podstawowe zadanie. Ale dlaczego przy okazji nie miałoby wyglądać ładnie? Postanowiliśmy więc oddać je w ręce naszych młodych fachowców – uczniów Technikum Architektury Krajobrazu w stalowowolskim Zespole Szkół Nr 3. Dzięki temu rondo zyskało na urodzie, a młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w praktyce – komentuje Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Uczniowie pod opieką nauczycielek – Agaty Maleckiej oraz Krystyny Rząd, najpierw zaprojektowali jak obsadzić opisywane rondo, a następnie zajęli się samodzielnym wykonaniem  tego zadania.

– Dla tej młodzieży to zupełnie nowe doświadczenie. Wcześniej, z powodu epidemii ta klasa nie miała jeszcze okazji do praktyki w terenie, więc możliwość podjęcia się najpierw projektowania, a następnie samodzielnego obsadzania ronda roślinami, jest dla nich bardzo cenna – komentuje Agata Malecka.

Na rondzie posadzono łącznie ponad 130 sadzonek takich roślin jak: sosna górska, jałowiec, tawuła japońska i berberys Thunberga.

– Wszystko to rośliny wieloletnie, dobrze przystosowane do warunków miejskich, więc na pewno sprawdzą się w takim miejscu jak rondo – zapewnia Agata Malecka.

To nie koniec prac w tym miejscu, ponieważ przewidziano jeszcze zagospodarowanie terenów zielonych przyległych do skrzyżowania.