Droga Radomyśl - Skowierzyn już po przebudowie

Droga Radomyśl - Skowierzyn już po przebudowie

Ponad 2,5 mln zł kosztowała przebudowa drogi powiatowej nr 1006R  w miejscowości Radomyśl nad Sanem. Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Chodzi konkretnie o odcinek o długości prawie 1,3 km, wiodący z centrum Radomyśla – od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 856, aż do mostu na rzece San. Zakres prac polegał na: wykonaniu nowych warstw konstrukcyjnych nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego, budowie 487 m chodników oraz przebudowie 554 m ciągów pieszo-rowerowych wraz ze zjazdami. W ramach zadania przebudowano również pobocza oraz elementy odwodnienia.

  – Od lat kierujemy się zasadą, aby realizować inwestycje drogowe zarówno w mieście, jak i na terenie gmin wiejskich. I ta droga jest tego najlepszym przykładem. To dość ruchliwy odcinek, który stał się teraz przede wszystkim znacznie bezpieczniejszy. W tym miejscu bardzo dziękuję za wsparcie naszemu posłowi i wiceministrowi infrastruktury Rafałowi Weberowi, który zawsze jest bardzo zaangażowany w realizowane przez nas inwestycje, zwłaszcza drogowe i aktywnie wspiera wszystkie lokalne samorządy w pozyskiwaniu środków na te zadania. Dotyczy to zarówno naszego powiatu, jak i poszczególnych gmin – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w dniu 5 grudnia w Radomyślu nad Sanem. W wydarzeniu uczestniczyli również wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, wójt gminy Radomyśl nad Sanem Jan Pyrkosz, z-ca wójta Izabela Szałaj oraz radni Powiatu Stalowowolskiego – Marek Pater i Leokadia Gugała.

Jak zauważył obecny na konferencji wiceminister Rafał Weber, przebudowana droga jest jedną z dwóch najważniejszych w miejscowości Radomyśl nad Sanem.

– Łączy dwie gminy: Radomyśl nad Sanem i Zaleszany. To najkrótsze połączenie dla ich mieszkańców. Poza tym mamy zlokalizowane przy niej szkołę, Urząd Gminy i sporo domów. Dobrze, że zyskała nową nawierzchnię, ale przede wszystkim cieszą mnie znajdujące się przy niej ciągi pieszo-rowerowe, bo one pomagają chronić pieszych i rowerzystów. Chcę podkreślić, że przez 4 lata funkcjonowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, przebudowano w Polsce prawie 18 tys. kilometrów dróg. To widać na terenie całego kraju, a także na terenie całego Powiatu Stalowowolskiego – mówił wiceminister Rafał Weber. I zapowiedział, że w nadchodzącym – 2023 roku, samorządy będą mogły sięgać po kolejne środki rządowe na inwestycje drogowe.

Zrealizowaną inwestycję zachwalał również Marek Pater – radny Powiatu Stalowowolskiego, ale i dyrektor Zespołu Szkół w Radomyślu nad Sanem.

– Jestem z niej bardzo zadowolony zarówno jako radny powiatowy, jako dyrektor szkoły, ale również jako mieszkaniec Radomyśla nad Sanem. W znacznym stopniu poprawiło się bezpieczeństwo na tej drodze – przy szkole pojawiło się przejście dla pieszych o podwyższonym standardzie. Mamy też drugi ciąg pieszy, pojawiły się nowe przystanki, nowy parking przy drodze. Jest więc dużo bezpieczniej. Dodatkowo został również rozwiązany problem z odwodnieniem tej drogi, co też było kluczowe – komentował Marek Pater.

Zadanie związane z przebudową drogi powiatowej nr 1006R Radomyśl – Skowierzyn w miejscowości Radomyśl nad Sanem było realizowane w okresie od maja do października 2022 r. Jego całkowita wartość wyniosła 2 521 071,68 zł. Powiat Stalowowolski otrzymał na to zadanie dofinansowanie w wysokości 60% z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 1 480 602,00 zł. Pozostałe 40% kosztów pokryły po połowie Powiat Stalowowolski oraz Gmina Radomyśl nad Sanem, wykładając na ten cel po 520 234,84 zł.

Zadanie to jest częścią większej inwestycji, w ramach którego realizowana jest również przebudowa mostu na rzece San, łączącego się z opisywaną drogą. To zadanie zostanie formalnie zakończone w pierwszym kwartale 2023 roku.