Szpital Powiatowy z endoskopem od WOŚP

Szpital Powiatowy z endoskopem od WOŚP

Warty ponad 200 tys. zł zestaw endoskopowy trafił do SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Sprzęt „skrojony” idealnie pod potrzeby Oddziału Otolaryngologicznego, to dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Uroczystość przekazania sprzętu odbyła się w dniu 22 lipca. Oprócz dyrekcji szpitala oraz kadry Oddziału Otolaryngologicznego, wzięli w niej również udział przedstawiciele stalowowolskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który ma spory udział w tym, że zestaw endoskopowy trafił akurat do naszego szpitala.

– Dziękuję setkom wolontariuszy, którzy każdego roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chodzą z puszkami i zbierają pieniądze po Stalowej Woli oraz innych miejscowościach powiatu stalowowolskiego. I jak dzisiaj widzimy, te pieniądze nie idą gdzieś tam w świat, tylko trafiają do nas. One tu wracają w postaci sprzętu, który zasila oddziały naszego szpitala. I tak się dzieje od lat, bo to oczywiście nie pierwsze urządzenie zakupione przez WOŚP, które trafiło do naszej lecznicy. Tak się dzieje właśnie dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy. Musimy doceniać i szanować tę piękną postawę naszych młodych mieszkańców – mówił podczas uroczystości starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Wtórował mu Marek Ujda – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego, a jednocześnie lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

– Dzięki idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wielu lekarzy w polskich szpitalach ma narzędzia pracy. A wolontariusze są prawdziwymi bohaterami, dzięki ich wysiłkowi, do szpitali trafia sprzęt, który pomaga ratować zdrowie tysiącom pacjentów. Mam apel do tych młodych ludzi, będących wolontariuszami WOŚP: nie ustawajcie w swoich działaniach i dalej starajcie się czynić ten świat lepszym – zaapelował do młodzieży Marek Ujda.

Wdzięczności dla wolontariuszy zaangażowanych w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie krył również Wiesław Dubielis, lekarz kierujący Oddziałem Otorynolaryngologicznym, na który trafił najnowszy dar od WOŚP.

– Powiedzmy sobie jasno: dzieci dzieciom kupiły ten sprzęt. Otrzymaliśmy dzisiaj ten endoskop, ponieważ ci młodzi wolontariusze – mali społecznicy, w zimowy dzień – podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbierali datki do puszek – skomentował. I podkreślił, że poza ogromnym wysiłkiem lokalnych wolontariuszy, innym argumentem, który sprawił, że WOŚP przekazał zestaw endoskopowy akurat do naszego szpitala, był fakt, iż jest on jednym nielicznych w regionie, w którym wykonywane są operacje laryngologiczne.

– Publicznych szpitali operujących dzieci jest coraz mniej. My to systematycznie robimy, nawet w okresie epidemii nie mieliśmy przerwy – mówił Wiesław Dubielis.

Przekazany sprzęt, to wysokiej klasy endoskop służący do diagnostyki górnych dróg oddechowych, w tym tak często występujących u dzieci przerośniętych migdałków. Urządzenie bardzo przyda się w Oddziale Otolaryngologicznym, ponieważ wykonuje się tu m.in.: diagnostykę i leczenie chorób nosa i zatok przynosowych, gardła, krtani, uszu, ślinianek u dzieci i dorosłych. Prowadzone są również diagnostyka i leczenie zaburzeń słuchu, mowy, bezdechów sennych, a także różnego rodzaju chorób górnych dróg oddechowych.

prezentacja endoskopu na oddziale laryngologicznym