Droga Lipa – Gielnia już po przebudowie

Droga Lipa – Gielnia już po przebudowie

6,1 mln zł kosztowała przebudowa drogi powiatowej nr 1007R Lipa – Gielnia w gminie Zaklików. Długi na 2,2 km odcinek jest już gotowy i właśnie został oficjalnie oddany do użytku.

– Inwestycję rozpoczęliśmy w październiku 2022 roku i trwała niemal dokładnie rok. Duży udział w realizacji tego zadania, jak i wcześniej w wielu innych, ma wiceminister infrastruktury Rafał Weber, na którego wsparcie zawsze możemy liczyć i który pomógł nam pozyskać na ten cel rządowe środki. A te, w połączeniu ze wsparciem finansowym Lasów Państwowych sprawiły, że samorządy, czyli Powiat Stalowowolski i Gmina Zaklików dopłaciły do zadania tylko kilka procent jego wartości – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 30 października w miejscowości Lipa.

Obok niego, uczestniczyli w niej: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, burmistrz Zaklikowa Dariusz Toczyski, Mirosław Mach – nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów, a jednocześnie przewodniczący zaklikowskiej Rady Miejskiej, radny Dariusz Chmielewski, Bartłomiej Kosiarski – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych – Piotr Śliwiński, a także inspektor nadzoru – Janusz Kopczyk.

W ramach inwestycji przebudowano drogę powiatową na odcinku o długości 2,2 km poprzez wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych z betonu asfaltowego. Obok jezdni, wykonany został ciąg pieszo–rowerowy o szerokości 3 m na odcinkach o łącznej długości ok. 1 km, a także ciąg pieszy o łącznej długości 1,1 km. Przebudowane zostały istniejące zjazdy i pobocza, a w ramach zadania wybudowano również kanał technologiczny.

– Cieszę się z tej kolejnej inwestycji drogowej, zrealizowanej na terenie powiatu stalowowolskiego. Od lat naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach, tak, aby były one bezpieczne dla kierowców samochodów, ale też rowerzystów oraz pieszych. I właśnie takie drogi u nas powstają, a ta jest tego przykładem. Mamy w ostatnich latach poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a to w dużej mierze dzięki tego typu inwestycjom – mówił podczas konferencji wiceminister Rafał Weber.

Wartość całej inwestycji przekroczyła 6,1 mln zł, z czego aż 3 mln zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład – III edycji Programu Inwestycji Strategicznych, 2,68 mln zł przekazały na ten cel Lasy Państwowe, a pozostałe koszty – po 208 tys. zł pokryły samorządy: Powiat Stalowowolski oraz Gmina Zaklików.

– Ta inwestycja wyzwoliła wielką energię do współpracy – zaangażowani byli w nią: minister, starosta, burmistrz i leśnicy. To sprawiło, że razem mogliśmy więcej, a wspaniałym efektem tej współpracy jest właśnie ta droga – mówił Mirosław Mach, nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów, a jednocześnie przewodniczący zaklikowskiej Rady Miejskiej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inwestycji, ale to jeszcze nie jest jej koniec. Teraz wykonaliśmy odcinek przez Lipę, do miejscowości Gielnia, ale w przyszłości chcemy wykonać kolejny, ten wiodący przez Gielnię. Mamy już projekt, teraz będziemy szukali możliwości dofinansowania – zapowiedział starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.