PGE i Enesta wsparły stalowowolski szpital

PGE i Enesta wsparły stalowowolski szpital

Stalowowolska spółka Enesta przekazała 120 tys. zł dla SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, z przeznaczeniem na walkę z COVID-19.

Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku odbyło się w piątek, 29 stycznia. – Walka z koronawirusem wymaga solidarności i odpowiedzialności społecznej. Bardzo ważne jest wspieranie służby zdrowia, która warto pamiętać nie tylko walczy z epidemią, ale realizuje codzienne zadania opieki nad chorymi. W pomoc społecznościom lokalnym zaangażowane są też spółki Skarbu Państwa, których zadaniem jest wypracowywanie zysków, ale też dzielenie się nimi, gdy jest społeczna potrzeba. Przykład takiego działania mamy w Stalowej Woli, gdzie spółka Enesta należąca do Grupy PGE wraz z Fundacją PGE wsparła powiatowe szpitale w tej części województwa podkarpackiego – mówił uczestniczący w spotkaniu Rafał Weber, wiceminister infrastruktury i poseł na Sejm RP ze Stalowej Woli.

Symboliczny czek na kwotę 120 tys. zł w imieniu spółki Enesta przekazał jej prezes – Mirosław Trela, a odebrał go Andrzej Komsa, z-ca dyrektora ds. lecznictwa. – Otrzymane pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na zakup sprzętu dla pacjentów leczonych na COVID-19. Ponieważ ten wirus oprócz układu oddechowego i nerwowego atakuje często również układ krążenia, wśród zakupionych urządzeń znajdą się: holtery EKG, holtery ciśnieniowe, końcówki do tlenoterapii oraz pompy infuzyjne do podawania leków – mówił Andrzej Komsa. Jak również zaznaczył, początkowo w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym funkcjonowało 100 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, obecnie jest ich 60 i zajmują w sumie 2 piętra jednego z pawilonów.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny podziękował obecnym na uroczystości prezesom spółek Enesta, a także PGE Obrót, za sprawą których szpital otrzymał opisane wsparcie. – Każda pomoc dla szpitala jest niezwykle ważna. Lista darczyńców, którzy pomogli naszej lecznicy jest bardzo długa i każdej z tych firm i instytucji jesteśmy niezwykle wdzięczni. Szpital każdego dnia służy naszym mieszkańcom i ratuje ich zdrowie oraz życie, dlatego w dobie pandemii jest najważniejszą placówką w powiecie – mówił starosta Janusz Zarzeczny. Podziękował również wiceministrowi Rafałowi Weberowi za pomoc, jaką ten jako parlamentarzysta oraz przedstawiciel rządu zapewnia naszemu powiatowi i całemu regionowi. – Jest człowiekiem, który dużo działa dla naszej lokalnej społeczności. Jest bardzo aktywny i chętnie angażuje się we wszelkie inicjatywy służące naszym mieszkańcom – podkreślał starosta.

W sumie, należąca do PGE Obrót spółka Enesta, mająca swoją siedzibę w Stalowej Woli wraz z Fundacją PGE przekazały środki trzem podkarpackim szpitalom na walkę z koronawirusem. Oprócz Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, wsparcie otrzymały również placówki w Nisku i Nowej Dębie – obie po 90 tys. zł.