Oddział Udarowy już prawie gotowy, kolejne inwestycje w toku

Oddział Udarowy już prawie gotowy, kolejne inwestycje w toku

Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego 2022 roku zostanie otwarty Oddział Udarowy w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Jednocześnie trwają też prace budowlane na nowych Oddziałach Kardiologii oraz Ortopedii.

Remont na 2. piętrze I pawilonu szpitala, powoli dobiega końca. I właśnie tu, już wkrótce przeprowadzi się powiększony – z 4 do 10 łóżek, Oddział Udarowy. Prace budowlane trwały od lipca i kosztowały ponad 2,14 mln zł. Zostały one sfinansowane przez szpital z zaciągniętego kredytu. Cała ta część piętra została odtworzona na nowo niemal od podstaw.

Obecnie trwa wyposażanie oddziału w sprzęt medyczny o łącznej wartości 1,31 mln zł. 80 % kwoty na ten cel pochodzi z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów, natomiast pozostałe 20 % z budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Wśród zakupionego sprzętu znalazły się m.in.: łóżka dla pacjentów, kardiomonitory, zestaw pomp infuzyjnych, centrale monitorujące, aparaty USG, respirator oraz defibrylator.

– To bardzo ważna inwestycja. Niestety udarów zdarza się coraz więcej, obok nowotworów oraz chorób serca, to najczęstsza przyczyna śmierci wśród osób dorosłych. A  wielu z tych, którym udaje się przeżyć udar, zmaga się później z niepełnosprawnościami. W leczeniu udaru mózgu kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej od jego wystąpienia zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i niepełnosprawności. Dlatego też powiększony i wyposażony w dobry sprzęt Oddział Udarowy, pomoże lekarzom w ratowaniu zdrowia i życia naszych mieszkańców – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Pierwsi pacjenci na nowy i powiększony Oddział Udarowy stalowowolskiego szpitala, będą mogli najprawdopodobniej trafić na przełomie stycznia i lutego 2022 roku.

– Warto również przypomnieć, że w tym roku, z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów otrzymaliśmy nie tylko dofinansowanie na zakup sprzętu dla Oddziału Udarowego, ale również na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W sumie, wraz ze środkami z budżetu powiatu, na dosprzętowienie OAiIT zostało przeznaczona niebagatelna kwota ponad 2 milionów złotych – komentuje starosta Janusz Zarzeczny.

Ale to nie jedyne inwestycje realizowane obecnie w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Na 4. piętrze nowego pawilonu trwają prace budowlane, przygotowujące tę przestrzeń pod przeniesienie oddziałów Kardiologii oraz Ortopedii. Powiat Stalowowolski otrzymał na ten cel 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), a kolejne 2,1 mln zł przeznaczy z własnego budżetu.

– Kardiologia oraz Ortopedia po przeprowadzce będą mogły funkcjonować w nowocześniejszych i bardziej przyjaznych dla pacjentów warunkach. Natomiast w ich dotychczasowych lokalizacjach, planujemy zorganizować oddział rehabilitacji pozawałowej i poudarowej. Na ten cel również mamy już zagwarantowane wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w kwocie 1,5 mln zł. To będzie niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla Stalowej Woli i Powiatu Stalowowolskiego, ale dla całego regionu. Dzięki temu, nasz szpital zyska kompleksową obsługę pacjentów pozawałowych i poudarowych. Ci mieszkańcy, którzy mają wśród bliskich osoby po zawałach lub udarach mózgu, wiedzą, jak trudno zorganizować im rehabilitację. A ona jest często niezbędna, aby pacjent mógł wrócić do normalnego życia. I właśnie z myślą o takich ludziach powstanie ten oddział – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Na nowym – przeniesionym Oddziale Kardiologicznym, będzie w sumie 24 miejsca dla pacjentów, podzielone na: 5 sal liczących po 2 łóżka, 3 sale 3-łóżkowe oraz 1 salę nadzoru kardiologicznego dla 5 chorych. Natomiast na nowym Oddziale Ortopedycznym znajdzie się miejsce dla 20 chorych. Będą oni przebywać w 5 salach 3-łóżkowych oraz 1 sali nadzoru pooperacyjnego, przeznaczonej dla 5 pacjentów.