Wyjątkowa operacja w szpitalu w Stalowej Woli

Wyjątkowa operacja w szpitalu w Stalowej Woli

Innowacyjna operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego została przeprowadzona 10 grudnia w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

U pacjentki, nie było możliwości implantacji standardowej endoprotezy, gdyż była już po licznych operacjach biodra, które zaczęły się u niej od piątego roku życia. Dlatego też wykorzystano innowacyjną technologię drukowania 3D. Na podstawie tomografii komputerowej stawu biodrowego odtworzono model miednicy kostnej pacjentki, wydrukowano implant idealnie uzupełniający ubytki kostne po poprzednich operacjach dający możliwość osadzenia protezy.
Tego rodzaju operacje z wykorzystaniem drukarek 3D są rzadkością. Rocznie wykonuje się kilkanaście podobnych operacji w całej Polsce. Dzięki dużemu doświadczeniu w endoprotezoplastyce stawów w stalowowolskim szpitalu, było możliwe wykonanie tak skomplikowanego zabiegu. Wykonał go zespół pod kierownictwem Dariusza Sowy, lekarza kierującego Odziałem Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej. Pacjentka czuje się dobrze i stawia pierwsze kroki pod okiem rehabilitantów.