Kolejna tura bezpłatnych badań pod kątem raka prostaty

Drodzy Panowie! Nie udało Wam się skorzystać z ubiegłorocznych, bezpłatnych badań PSA pod kątem raka prostaty? Nie wykorzystaliście także możliwości dodatkowych badań w lutym br? Nic straconego! Duże zainteresowanie akcją sprawiło, że udało nam się uruchomić kolejną turę badań. Tym razem dla 400 Panów z naszego powiatu.

Z ubiegłorocznej edycji akcji profilaktycznej, promującej badania PSA pod kątem raka prostaty skorzystało tylko jednego dnia 420 mężczyzn. Kolejnych 300 Panów wykonało badania dzień później, a następnych 300 skorzystało z dodatkowych badań uruchomionych w lutym br. Łącznie więc ponad 1000 mężczyzn  zmobilizowało się i wykonało pierwszy, ważny krok w walce z rakiem prostaty. Część z nich dzięki akcji dowiedziało się o nowotworze i podjęło leczenie. Lepiej późno niż wcale.

Z czym walczymy?

Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, na który zapadają mężczyźni w Polsce. Wyleczalność chorób nowotworowych w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie uda się ję wykryć. Niestety zaawansowane badanie per rectum, które najczęściej kojarzy się z profilaktyką raka prostaty, jest bolesne, mało przyjemne, co sprawia, że mężczyźni jeśli nie muszą, to unikają wykonywania tego badania – Dlatego mężczyznom z Powiatu Stalowowolskiego chcemy zaproponować udział w bezpłatnych badaniach prostaty za pomocą bezbolesnej metody PSA. Wystarczy zgłosić się do laboratorium w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym i oddać krew. Prosta rzecz, a może uratować życie – zachęca Robert Fila, starosta stalowowolski.

Czy to badanie boli?

Nie boli. Badanie PSA wykonuje się pobierając krew – dokładnie tak jak przy rutynowych badaniach. PSA, czyli Antygen Specyficzny dla Prostaty (ang. Prostatic Specyfic Antygen) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Dzięki temu jest wskaźnikiem chorób gruczołu krokowego oznaczanym we krwi. Prawidłowa wartość PSA we krwi nie powinna przekraczać 4,0 ng/ml. Zwiększony poziom PSA występuje w stanach zapalnych, łagodnym rozroście czy raku gruczołu krokowego.

Dla kogo akcja?

W pierwszej kolejności akcja skierowana jest do mężczyzn po „50.” z terenu Powiatu Stalowowolskiego, którym nie udało się skorzystać z pierwszej edycji badań.

Jak dostać się na badanie?

Po pierwsze należy wypełnić krótką ankietę dostępną do pobrania poniżej, stronie szpitala http://www.szpital-stw.com/bezplatne-badania-psa-prosze-pana lub na terenie szpitala (pok. 10, Administracja). Celem ankiety jest wyłonienie grupy najbardziej zagrożonych rakiem prostaty mężczyzn. Nie musi być ona podpisana przez lekarza, jak w przypadku bezpłatnych badań kolonoskopowych. Ankietę należy złożyć do 7 listopada 2014 roku w pok. nr 10 Administracji Szpitala w godzinach od 7:00 – 14:35. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o telefon pod numer: 531 350 100 lub wiadomość e-mail: pzalewski@szpital-stw.com

Badania będą wykonywane w Laboratorium Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli do końca br.

Skąd cała idea?

Warto zwrócić uwagę, że akcja bezpłatnych badań PSA jest finansowana z budżetu Powiatu Stalowowolskiego w ramach realizacji Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki. Programu, który stworzyli sami mieszkańcy, dobrowolnie uczestnicząc w jego tworzeniu.

Do pobrania:

ANKIETA_PSA.pdf