Zarząd Powiatu odwołał dyrektora szpitala

W dniu 14 stycznia 2015 roku Zarząd Powiatu Stalowowolskiego podjął uchwałę o odwołaniu Mirosława Leśniewskiego ze stanowiska dyrektora Szpitala Powiatowego w Stalowej Woli. Wcześniej, ta decyzja została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Społeczną szpitala.

– To nie była pochopna decyzja. Zanim ją podjęliśmy, wielokrotnie rozmawialiśmy z dyrektorem – również podczas posiedzeń zarządów powiatu, chcąc poznać nie tylko sytuację szpitala, ale i plany na przyszłość tej placówki. Na wiele pytań nie udało nam się uzyskać jasnych odpowiedzi, co tylko pogłębiło nasze obawy. Mamy sporo zastrzeżeń do pracy pana dyrektora, a najważniejsze to: bardzo trudna sytuacja finansowa szpitala i wysoki poziom zobowiązań wymagalnych, co spowodowało utratę płynności finansowej przez placówkę. Na domiar złego, tworząc w szpitalu ogromne „kominy płacowe”, dyrektor sprawił, że atmosfera wśród załogi stała się bardzo niedobra. Podczas gdy niektórzy zarabiają ogromne pieniądze, pensje innych pozostawiają wiele do życzenia – mówi Janusz Zarzeczny, starosta Powiatu Stalowowolskiego.

Miejsce odwołanego Mirosława Leśniewskiego zajmie tymczasowo – jako pełniący obowiązki dyrektora, Edward Surmacz. Jako były i wieloletni dyrektor stalowowolskiej lecznicy, zna ją „od podszewki” i będzie mógł z miejsca przystąpić do działań stabilizujących jej sytuację. – Jeśli szybko nie przetniemy tego, co się dzieje w szpitalu, w niedługim czasie zagrozi mu prywatyzacja. A tego chcemy uniknąć – dla dobra załogi, a przede wszystkim – dla dobra wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Edward Surmacz będzie kierował szpitalem do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowego dyrektora. Jedną z pierwszych rzeczy, jakiej od niego oczekujemy, będzie zlecenie audytu, który da nam dokładny obraz finansów szpitala. Bo w tym, co przedstawiał nam pan Leśniewski, było zbyt wiele niejasności – mówi starosta Zarzeczny.