Masz papiery? To wymień je na sadzonki!

Ostrzegaliśmy, że wrócimy. I mówiliśmy, żebyś przygotował papiery. Dużo papierów. Jak zawsze, będziemy płacić za nie zielonymi… sadzonkami! Tuje, świerki, dęby, buki i modrzewie będziemy rozdawać w ramach III edycji akcji „Drzewko za makulaturę”.

– Po sukcesie naszej akcji w dwóch poprzednich latach postanowiliśmy solidnie przygotować się do jej kolejnej edycji. W 2013 roku rozdaliśmy mieszkańcom 4,5 tysiąca sadzonek, w 2014 – już 6 tysięcy, a w tym roku zamierzamy przygotować aż 7 tysięcy sadzonek drzew i krzewów – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski. I dodaje, że każdego roku podczas akcji udawało się zebrać około 30 ton makulatury. – To działanie przynosi środowisku podwójną korzyść, bo z jednej strony przyczyniamy się do ponownego wykorzystania odpadów poprzez recykling, a z drugiej – rozdane przez nas sadzonki sprawiają, że nasze otoczenie pięknieje – zauważa wicestarosta.

III edycja akcji „Drzewko za makulaturę” odbędzie się już 25 kwietnia. Wzorem lat ubiegłych, przedsięwzięcie realizujemy w sobotę, tak aby mogło wziąć w nim udział jak najwięcej chętnych. Dodatkowo jest to dzień, w którym do Stalowej Woli przyjeżdża na zakupy wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, a nasze działanie jest skierowane również do nich. Po sadzonki zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego. – Regulamin się nie zmienił – każde 5 kilogramów makulatury będzie można wymienić na jedną sadzonkę. Wzorem ubiegłego roku, jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 5 drzewek lub krzewów. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców: tuje, świerki, dęby, buki i modrzewie – mówi wicestarosta Mariusz Sołtys.

Akcja „Drzewko za makulaturę” rozpocznie się o godzinie 9.00, a wymiana makulatury na sadzonki, będzie trwała aż do ich wyczerpania. Warto zaznaczyć, że w tym roku zaszła dość istotna zmiana organizacyjna – nie będziemy przyjmować makulatury przed budynkiem Starostwa Powiatowego. – Odbiorem i ważeniem makulatury zajmą się pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego, który w tym roku jest partnerem akcji. Papier trzeba będzie więc dostarczać do Rupieciarni przy ulicy 1-Sierpnia w Stalowej Woli, a tam w zamian będą wydawane specjalne bloczki, które będziemy wymieniać na sadzonki na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego – tłumaczy Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska.

Warto dodać, że na uczestników akcji będzie czekało sporo atrakcji. Oprócz sadzonek drzew i krzewów będziemy im rozdawali – również za darmo – warzywa i owoce. Dodatkowo, przed budynkiem Starostwa Powiatowego będą organizowane przez naszych partnerów, m.in. nadleśnictwa – gry i zabawy ekologiczne dla dzieci. Natomiast MZK zamierza zorganizować dla zainteresowanych osób wycieczki do stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, a także na składowisko odpadów. Jeszcze raz zapraszamy!