Jeżyki

Trudno doszukiwać się tej potrawy w starych książkach i zeszytach z przepisami, gdyż jeżyki to dość nowoczesne danie. Niemniej warte spróbowania. – Sprawdza się zwłaszcza podczas imprez i bankietów jako zimna przekąska. Jak już ktoś spróbuje na przyjęciu jeżyka, to rzadko kończy tylko na jednym. Na pewno sięgnie po kolejnego – śmieje się Stanisław Smalisz.

Jeżyki są najsmaczniejsze gdy do ich wykonania użyjemy drobiu, najlepiej piersi z kurczaka. Ich wykonanie nie jest skomplikowane: mielimy kilogram mięsa oraz 2 namoczone w mleku bułki. Do tego wbijamy jajko i wszystko mieszamy. Uzyskaną w ten sposób masę przyprawiamy solą, pieprzem, a także gałką muszkatołową. Następnie formujemy z tego kulki, które obtaczamy najpierw w jajku, a na koniec w świeżej, drobno podrobionej bułce. Oblepione bułką mięsne kulki smażymy na głębokim oleju. Po wyciągnięciu powinny mieć piękny, złoty kolor i chrupiącą panierkę.

Jeżyki doskonale smakują w połączeniu z różnymi sosami. Jednym z nich, a zarazem niezwykle szybkim i prostym w wykonaniu, jest sos na bazie ketchupu z majonezem, które trzeba wymieszać i doprawić kilkoma zgniecionymi ząbkami czosnku. Przed podaniem, sos trzeba dobrze schłodzić w lodówce.

Składniki:
1 kg piersi z kurczaka, 2 bułki namoczone w mleku, 6 świeżych podrobionych bułek, 2 jajka (do mięsa oraz do obtaczania), sól, pieprz, gałka muszkatołowa